انجمن صنفی هنر مندان موسیقی استان گیلان

انجمن صنفی هنر مندان موسیقی استان گیلان

تنها پایگاه اطلاع رسانی صنفی وهنری

در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
«ليلي افشار» سمينار گيتارنوازي برگزار مي‌كند

خبرگزاري فارس: ليلي افشار نوازنده برجسته گيتار كلاسيك از برگزاري سميناري با عنوان «تكنيك و تاثير موسيقي بر شيوه‌هاي گيتار نوازي» در تهران خبر داد.


ليلي افشار نوازنده گيتار كلاسيك كه شب گذشته كنسرت خود را در فرهنگسراي نياوران برگزار كرد، در گفت‌وگو با خبرنگار موسيقي فارس گفت: با آمدن به ايران قصد دارم علاوه بر اين كنسرت سميناري را در قالب يك مستر كلاس با عنوان «تكنيك و تاثير موسيقي بر شيوه‌هاي گيتار نوازي» در كنسرواتوار تهران برگزار كنم كه طي صحبت‌هاي صورت گرفته اين برنامه 11 آذر از ساعت 12 تا 18 در اين مكان برگزار خواهد شد.
وي ادامه داد: در اين مستر كلاس به آموزش تكنيك گيتارنوازي براي هنرجويان خواهم پرداخت. من تمام تلاشم در اين برنامه علاوه بر آموزش ارائه تفكري نو در موسيقي است كه به جوانان بياموزم كه چگونه به ايده‌هاي نو در اين هنر برسند و از تقليد صرف پرهيز كنند.
افشار در خاتمه خاطرنشان كرد: من هم‌اكنون روي يك آلبوم موسيقي و كتاب كار مي‌كنم كه آنها نيز توسط انتشارات ماهور در بازار موسيقي منتشر مي‌شوند.
انتهاي پيام/ا-3

[ شنبه ششم آذر ۱۳۸۹ ] [ 22:17 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

به آهنگسازي علي قمصري؛
«پروژه خيام» با صداي عليرضا قرباني در فرانسه و هلند اجرا مي‌شود

خبرگزاري فارس: پروژه موسيقايي «خيام» به آهنگسازي علي قمصري به چند زبان دنيا در كشورهايي چون فرانسه، هلند و ... اجرا خواهد شد كه قرباني خوانندگي بخش فارسي را برعهده دارد.


به گزارش خبرنگار موسيقي فارس، در اين كنسرت‌ها كه حدود 2 ماه آينده در كشورهايي چون فرانسه، هلند و ... برگزار مي‌شود، علي قمصري آهنگساز و نوازنده تار به همراه سهراب پورناظري نوازنده كمانچه و عليرضا قرباني خواننده و چند نوازنده و خواننده از كشورهاي ديگر، پروژه موسيقايي خيام را كه از ساخته‌هاي خودش را به روي صحنه مي‌برد.
در اين پروژه تمامي قطعات بر اساس اشعاري از خيام است كه به چند زبان مختلف دنيا از جمله فارسي،‌ عربي، انگليسي و ... توسط قرباني و ديگر خوانندگان كشورهاي ديگر اجرا مي‌شود.
به گزارش فارس، پروژه خيام به آهنگسازي علي قمصري با مذاكره اين آهنگساز در ديگر كشورها نيز اجرا خواهد شد.
انتهاي پيام/ا-4

[ شنبه ششم آذر ۱۳۸۹ ] [ 22:16 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

به همت انجمن موسيقي ايران؛
هفت اثر ماندگار موسيقي رونمايي مي‌شود

خبرگزاري فارس: هفت اثر ماندگار موسيقي ايران و جهان به همت انجمن موسيقي ايران در قالب مراسمي رونمايي مي‌شوند.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي انجمن موسيقي ايران، هفت اثر ماندگار "داغلار " بر مبناي موسيقي مقامي جمهوري آذربايجان به خوانندگي مهمان صمداف از جمهوري آذربايجان، "خنده آسمان نگر " و "بهار آمد " اثري از "دولت مند خلف " بر مبناي موسيقي مقامي تاجيكستاني، گل مولا بر مبناي موسيقي ورزش باستاني ايران كاري از مرشد محمد مرادي، معراج موسيقي مقامي تربت جام اثري از عبدالله سرور احمدي، تيام موسيقي بختياري اثري از هادي منتظري و خوانندگي سينا سرلك و همچنين "خاطرم در آتش است " كار نو سه تار اثري از سروش قهرمان لو در مراسم ياد شده رونمايي مي‌شوند.
بنابراين گزارش، هفت اثر ماندگاري كه در اين مراسم از آن‌ها رونمايي مي‌شود، در سال 89 توسط انجمن موسيقي ايران توليد شده است.
مراسم "رونماي از هفت اثر ماندگار " هفتم آذر جاري ساعت 15 در سالن رودكي تالار وحدت با حضور حميد شاه آبادي معاون هنري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، بابك رضايي مديرعامل انجمن موسيقي ايران، رئيس هيئت ورزش باستاني و جمعي از اهالي قلم و هنرمندان و سفراي كشور هاي آذربايجان و تاجيكستان برگزار مي‌شود.
انتهاي پيام/ا-9

[ شنبه ششم آذر ۱۳۸۹ ] [ 22:15 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

در شب عيد غدير خم و با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي؛
مراسم نكوداشت استاد «جليل رسولي» در تالار وحدت برگزار شد

خبرگزاري فارس: در آئين پاياني «گلبانگ سربلندي» كه با حضور هنرمندان مطرح عرصه‌هاي موسيقي، نمايش و تجسمي برگزار مي‌شد، از چهره ماندگار عرصه خط و خوشنويسي استاد «جليل رسولي» تقدير و تجليل به عمل آمد.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي و امور بين‌الملل بنياد رودكي، همزمان با عيد سعيد غدير خم و در عصر روز پنج شنبه چهار آذر، آئين پاياني «گلبانگ سربلندي» با حضور «سيد محمد حسيني» وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، «حميد شاه آبادي» معاون هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و «حسين پارسايي» مدير عامل بنياد رودكي در تالار وحدت برگزار شد.
در اين مراسم،«سيدمحمد حسيني» ضمن تقدير از تلاش‌هاي مستمر استاد جليل رسولي در بيش از نيم قرن خطاطي و خوشنويسي، او را يكي از مفاخر زمان و عصر حاضر معرفي كرد و گفت:نگارش ديوان اشعار حضرت امام خميني (ره)، بخش عمده اي از شاهنامه فردوسي و نهج‌البلاغه يادگارهاي ارزشمندي است كه جليل رسولي از خود براي ايرانيان به يادگار گذاشته است.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در بخش ديگري از سخنانش، خلوص و تدين استاد جليل رسولي را ستود و با تاكيد بر اين نكته كه رسولي بدون وضو دست به قلم نمي‌برد، وي را الگويي ارزشمند براي نسل جوان دانست.
«سيدمحمد حسيني» همچنين پس از تماشاي موسيقي نمايش «گلبانگ سربلندي» و در جريان بازديد از نمايشگاه آثار خوشنويسي برپا شده در سالن انتظار تالار وحدت، عزم هنرمندان ايراني را در به تصوير كشيدن مضامين ديني و اسلامي ستايش كرد و اظهار داشت: اجراي اين گونه آثار كه عرض ارادتي است به مولاي متقيان؛ حضرت امير المومنين علي (ع)، مؤيد اين نكته است كه ظرفيت هاي بالايي در جامعه هنري كشور براي بروز و ظهور مضامين ديني - اسلامي وجود دارد.
وي افزود:با توجه به محدوديت‌هاي فضاهاي نمايشي در كشور، بايد بكوشيم تا با بالا بردن ظرفيت‌ها فضاي بيشتري را براي انعكاس و اجراي آثار ارزشي - معنوي ايجاد كنيم.
وي در خاتمه ، ضمن تقدير و تشكر از كليه دست اندر كاران ويژه برنامه «گلبانگ سربلندي» به خصوص اعضاي گروه نمايش و موسيقي، در به روي صحنه آوردن اثري ارزشي، فاخر و معنوي، ابراز اميدواري كرد كه اين گونه آثار بيش از پيش توليد و در دسترس علاقه مندان قرار گيرد.
گفتني است موسيقي نمايش «گلبانگ سربلندي» كه از شب عيد سعيد قربان در تالار وحدت روي صحنه رفته بود، سر انجام پس از هشت شب اجرا و در حالي كه ميزبان بالغ بر هفت هزار نفر تماشاگر علاقه مند بود، در شب عيد سعيد غدير خم به كار خود پايان داد.
انتهاي پيام/ا-23

[ شنبه ششم آذر ۱۳۸۹ ] [ 22:15 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

آلبوم «ژور» و «تمام تو» منتشر مي‌شود

خبرگزاري فارس: آلبوم موسيقي «ژور» كاري از پوريا پورناظري به‌زودي در بازار موسيقي منتشر مي‌شود.


به گزارش خبرنگار موسيقي فارس،‌ در اين آلبوم كه 10 آذر توسط انتشارات هرمس منتشر مي‌شود، بداهه‌نوازي‌هايي تنبور پوريا پورناظري به چشم مي‌خورد.
بداهه نوازي اين نوازنده گرچه ملهم از مقام‌هاي كهن تنبور است اما او براي روايت داستانش، به صدادهي و شيوه‌هاي نوازندگي سنتي وفادار نمانده و فضايي امروزي‌تر را تصوير مي‌كند.
بنابراين گزارش، در كنار اين اثر كه سرتاسر نواي تنبور اين نوازنده كرد به گوش مي‌رسد، انتشارات هرمس آلبوم ديگري را با عنوان « تمام تو» را نيز منتشر مي‌كند.
اين اثر شامل دونوازي پيانو و ني هوشيار خيام و امير اسلامي است،كه ايده اصلي آن بر پايه بداهه نوازي شكل گرفته است. بعضي از قطعات تنها يك بار اجرا و ضبط شده و بدون پالايش و تصحيح در اين مجموعه قرار گرفته است.اما در برخي لايه‌هاي ديگري پس از اجرا به آن افزوده شده است. تمام تمهيدات صوتي توسط دو نوازنده و با سازهاي‌شان اجرا شده است.
آلبوم «تمام تو» اواخر دي‌ماه در بازار موسيقي منتشر مي‌شود.
انتهاي پيام/ا-6

[ شنبه ششم آذر ۱۳۸۹ ] [ 22:14 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

نامه سرگشاده «بهزاد عبدي» به «بهروز غريب‌پور»
من بهزاد عبدي خالق اپراي عاشورا و اپراي مولوي هستم

خبرگزاري فارس: بهزاد عبدي آهنگساز اپراي عاشورا و مولوي طي نامه سرگشاده به بهروز غريب پور از نام نبردن خالق اين اپرا براي اجراهاي مختلف انتقاد كرد.


به گزارش خبرنگار موسيقي فارس، بهزاد عبدي در نامه‌اي كه در اختيار خبرگزاري فارس قرار داده، آورده است: مولوي بزرگ در قرن هفتم هجري فرمود نقدها را بود آيا كه عياري گيرند؟ با عنايت و مدد آن عارف و شاعر بزرگ مي‌گوييم: فهم‌ها را بود آيا كه عياري گيرند.
من بهزاد عبدي خالق اپراي عاشورا و اپراي مولوي هستم. از اين جهت مي‌گويم خالق اپرا چرا كه اپرا در تمام فرهنگ‌هاي موسيقي و نمايش به نام آهنگساز شناخته مي‌شود و كارگردان با توجه به موسيقي و دراماتيزه كردن آن به كارگرداني مي‌پردازد خواه آن را به شيوه مدرن و امروزي و خواه آن را به گونه‌اي كلاسيك و شايد پاي پيش گذارد و آن به شيوه‌هايي ديگر اجرا كند كه در كشور ما استاد بهروز غريب‌پور كه يد طولايي در نمايش دارند و به حق سايه‌اي گسترده بر سر نمايش كشور گسترانيده‌اند به شيوه‌اي عروسكي به صحنه برده‌اند. اين كه استاد غريب‌پور در اوكراين با من آشنا شدند و كارهاي قديم من را كه دو پوئم سمفوني ، يك سوئيت و سه موسيقي سمفونيك باله شنيدند و از اين كه من ده سال روي موضوع عاشورا كار كرده بودم و تمام اهتمام خود را بر اين اصل نهاده بودم تا اين اپرا به شيوه‌اي ايراني اجرا شود، باعث شد تا ايشان مشتاقانه حمايت خود را از من به همگان اعلام كنند تا اپراي عاشورا به آهنگسازي بنده روي صحنه رود و ايشان بارها در مصاحبه‌هاي خويش فرموده بودند كه بهزاد عبدي به عشق نوشتن اپراي عاشورا به تحصيل موسيقي پرداختند و همه مي‌دانند كه من و ايشان از اپراي عاشورا هيچ دستمزدي دريافت نكرده‌ايم.
اين آهنگساز در ادامه آورده است: بعد از موفقيت اپراي عاشورا در صحنه، بحث اپراي مولوي پيش كشيده شد و من اين كار را در 110 دقيقه موسيقي به نگارش در آوردم و ضبط كردم. از زماني كار به اجرا در آمد و بعد استقبال بي‌نظير مردم از اين اپرا، استاد غريب‌پور شخصي كه در ايتاليا و در مهد اپرا تحصيل كرده‌اند، جنبه موسيقايي اثر به كل از ذهن شريف‌شان پاك شد. به گونه‌اي كه در مصاحبه‌هاي موجود تصويري و خبري ايشان نام آهنگساز را ديگر ذكر نمي‌كردند و بعضا كارهايي كه خلاقيت شخصي و پيشنهادات خود آهنگساز بود به اسم خود به خبرنگاران محترم بيان مي‌كردند. من بارها و بارها سكوت كردم چون استاد غريب‌پور براي من به واسطه حضور بسيار مؤثر خويش انساني قابل احترام بودند و هستند اما دوستان گروه موسيقي از برخوردهاي عمدي يا سهوي ايشان مي‌رنجيدند و اين گونه كه من حتي آنها را به سكوت و آرامش دعوت مي‌كردم. چرا كه ذات اجرا بسيار ارزشمندتر از اين مسائل بود اما اخيرا با اجراهاي اخير ايشان در گرجستان و دوبي كه آفيش اجراي دوبي به پيوست خواهد بود. ايشان حتي از بردن نام آهنگساز دريغ كرده‌اند و اين در حالي است كه با نام اپرا به اين كشورها سفر نموده بودند.
در ادامه اين متن آمده است: مردم ايران شايد بعد از انقلاب كمتر اپرا ديده باشند و خيلي با فرهنگ اپرا آشنا نباشند اما وجدان تنها محكمه‌اي است كه نيازي به هيچ قاضي‌اي ندارد و اين كه موسيقي تئاتر يا فيلم را به اپرا نسبت دهيم خيانتي است كه به حق فرهنگ اين مردم كرده‌ايم. بردن نام آهنگساز در تمامي پوسترها و بروشورها در جايگاه منطقي خودش در جاي ديگري امري اجتناب ناپذير است. حال روابط ايشان با آهنگساز حسنه باشد يا خصمانه. به هر تقدير وقتي نام اپرا به اثر خويش مي‌نهيم يعني موسيقي و نمايش نه موسيقي براي نمايش به اين معنا كه موسيقي ساخته شده است كه مردم آن را با بازيگران بشنوند يعني مردم به سالن آمده‌اند تا موسيقي را ببينند. كه تصاوير موسيقي چگونه به منصه ظهور در خواهند آمد.
خالق اپراي مولوي در بخش ديگري از اين نامه آورده است: چندي پيش آقاي عباس كيارستمي اپرايي از موتسارت كوزي فان توته را روي صحنه برد. دقت كنيد مي‌گويم اپراي موتسارت نه اپراي عباس كيارستمي. به اين فهوا كه آقاي كيارستمي اپراي موتسارت را براي كارگرداني برگزيده‌اند و به شيوه‌اي كه خود مي‌پسندند، به اجرا در آوردند.
بر همگان پر واضح است كه ايشان به واسطه اين كه كارگردان اپرا هستند هرگز به خود چنين اجازه‌اي نخواهند داد كه نام موتسارت را نبرند. نه اين كه اينجانب خود را به اندازه موتسارت بالا ببرم و يا اصولا بر خود حقي قايل شوم كه خود را با آن آهنگساز بزرگ مقايسه كنم، اما اصولي وجود دارد كه بايد رعايت شود. خواه موسيقي قوي باشد خواه موسيقي ضعيف.
با كمال تاسف بنده و دوستاني كه اين آفيش را ديده‌اند، بسيار بسيار رنجيده‌اند و من بر خود لازم مي‌دانم كه اين جملات را بر زبان برانم. من هميشه در برابر هنر و ارزش و مقام آن تعظيم مي‌كنم و بنيانگذاران آن را مي‌ستايم اما بر خود لازم مي‌بينم كه حق گروهي را مدافع باشم. حال آن آهنگساز اثر چه من باشم و چه هر كس ديگري. اپرا با موسيقي تئاتر و فيلم فرق دارد. اپرا خود تئاتر است و كارگردان هدايت گر موسيقي به سوي تصوير شدن.
در ادامه مي‌خوانيم: اگر بردن نام آهنگسار براي استاد غريب‌پور و دعوت او براي رورانس و زدن نام او روي آفيش و پوستر در جايگاه مناسب يعني درست بعد از كارگردان سخت و پر اكراه، پيشنهاد مي‌شود از بردن نام اپرا نيز خودداري كنند تا با وجداني آسوده به اجرا بپردازند و ما نيز تكليف خودمان را بدانيم. هر چند كه موسيقي كه من نوشته‌ام اپرا است و دور يا نزديك اجرا خواهد شد.
تنها صداست كه مي‌ماند
اپراي مولوي در طي نود شب در گوش ما خواند
نردبان خلق اين ما و مني است
لاجرم اين نردبان افتادني است
و بقيه‌اش را با صداي گرم با خداي خود زمزمه كنيد
يا حق
بهزاد عبدي
انتهاي پيام/ا-7

[ شنبه ششم آذر ۱۳۸۹ ] [ 22:13 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

در فرهنگسراي نياوران؛
منتخب موسيقي فيلم‌هاي تاريخ سينماي جهان اجرا مي‌شود

خبرگزاري فارس: منتخب موسيقي فيلم‌هاي تاريخ سينماي جهان 11 و 12 آذرماه در فرهنگسراي نياوران برگزار مي‌شود.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي فرهنگسراي نياوران، رسيتال پيانو افشين مؤدب‌پور پنجشنبه و جمعه 11 و 12 آذر ماه ساعت 18 در سالن اصلي فرهنگسراي نياوران اجرا مي‌شود.
مؤدب‌پور در اين برنامه منتخب موسيقي فيلم‌هاي تاريخ سينماي جهان را كه براي همگان آشنا و خاطره‌انگيز است، مي‌نوازد.
اين برنامه در دو قسمت برگزار مي‌شود كه در قسمت اول قطعات شب و روز، صداي سكوت ، روح ، پيوند عشق ، سنگام و... و در پارت دوم قطعات پلنگ صورتي، پدرخوانده، سلام، بوي پيراهن يوسف ، از كرخه تا راين ، غريبانه و... نواخته خواهد شد.
افشين مؤدب‌پور در خانواده‌اي اهل هنر متولد شده است و از سال 1379 وارد كنسرواتور موسيقي تهران شد.
وي سال‌ها از محضر اساتيد بنام موسيقي بهره برده است و در حال حاضر به تدريس هنرجويان مشغول است و همچنان سخت‌ترين رپرتوارهاي تكنوازي پيانو (كلاسيك) را به همراهي استاد خود كلاراموكوچاوا در دست دارد.
اين برنامه در دوشب پنجشنبه و جمعه 11 و 12 آذرماه ساعت 18 در سالن اصلي فرهنگسراي نياوران برپا مي‌شود.
انتهاي پيام/ا-14

[ شنبه ششم آذر ۱۳۸۹ ] [ 22:12 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

شفقي‌نژاد در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
براي اولين بار 7 قطعه مختص كر بانوان در ايران اجرا مي‌شود

خبرگزاري فارس: رهبر گروه كر فيلارمونيك ايران از اجراي 7 قطعه مختص كر بانوان در تالار وحدت خبر داد.


«عليرضا شفقي‌نژاد» رهبر گروه كر فيلارمونيك ايران در گفت‌وگو با خبرنگار موسيقي فارس گفت: در اين كنسرت كه 10 و 11 آذرماه در تالار وحدت برگزار مي‌شود به همراهي اركستر زهي و گروه كر كودكان پارس به روي صحنه مي‌رويم و در دو بخش به اجراي برنامه مي‌پردازيم.
وي ادامه داد: در اين اجرا قطعاتي چون مادر براي ساخته خودم، مس تاج گذاري از موتزارت، قسمت اول كارمينا برونا، هاله لويا از هندل، مس فاماژور از موتزارت و ... را مي‌نوازيم.
اين آهنگساز با اشاره به اجراي 7 قطعه براي كر بانوان اظهار داشت: براي اولين بار است كه در ايران اين 7 قطعه كه شامل آثاري از موتزارت، شوبرت و ... با تنظيم‌هايي از آهنگسازان معاصر است، اجرا مي‌شود. اين مجموعه كه قطعاتي براي كر زنان است به صورت چندصدايي بوده كه توسط كودكان دختر تا زنان بزرگسال گروه اجرا مي‌شود.
وي در خصوص تفاوت اين كنسرت با اجراهاي قبلي گفت: به نظرم نقطه عطف اين كنسرت اجراي كر بانوان است. البته هم اين قطعه و هم چند اثر ديگر براي اولين بار اجرا مي‌شوند و مابقي نيز كه بعضا تكراري هستند با كيفيت بهتري نسبت به گذشته اجرا خواهند شد.
شفقي‌نژاد در ادامه افزود: اين كنسرت قرار بود به مدت 3 شب برگزار شود اما آخرين روز اجراي ما در روز 12 آذر توسط تالار وحدت لغو شد البته مسئولان اين تالار به ما پيشنهاد اجرا در يك شب ديگر را دادند كه ما نپذيرفتيم.
رهبر گروه كر فيلارمونيك ايران در خاتمه خاطر نشان كرد: آلوين آوانسيان به عنوان كنسرت مايستر و نوازنده پيانو، علي جعفري پويان به عنوان مايستر اركستر زهي و افسانه جابري به عنوان مديرگروه ما را در اين اجرا همراهي مي‌كنند.
به گزارش فارس،‌كنسرت گروه كر فيلارمونيك ايران به رهبري عليرضا شفقي‌نژاد 10 و 11 آذر ساعت 21 در تالار وحدت برگزار مي‌شود.
انتهاي پيام/پ3

[ شنبه ششم آذر ۱۳۸۹ ] [ 22:11 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

«فريدون آسرايي» براي سرطاني‌ها آواز مي‌خواند

خبرگزاري فارس: كنسرت فريدوت آسرايي در حمايت از بيماران مبتلا به سرطان در سالن اريكه ايرانيان برگزار مي‌شود.


به گزارش خبرگزاري فارس، در اين كنسرت كه 10 آذر در دو سانس 19 و 21:30 در سالن اريكه ايرانيان برگزار مي‌شود، فريدون آسرايي به همراه گروهش قطعاتي را اجرا مي‌كند.
اين برنامه به همت موسسه خيريه بهنام دهش‌پور كه بيش از يك دهه است فعاليت خود را در راستاي حمايت از بيماران مبتلا به سرطان آغاز نموده است، با همكاري شركت نشر موسيقي نوفه، در راستاي تحقق هر چه بيشتر رسالت خود،برگزار مي‌شود.
انتهاي پيام/پ10

[ شنبه ششم آذر ۱۳۸۹ ] [ 22:10 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

گزارش فارس از نشست تشريح برنامه‌هاي بخش داخلي دفتر هنرهاي تجسمي وزارت ارشاد؛
حمايت از هنرمندان شهرستاني با برگزاري 20 نمايشگاه در 20 نقطه تهران

خبرگزاري فارس: محمود شالويي مدير كل دفتر هنرهاي تجسمي وزارت ارشاد با تشريح برنامه‌هاي بخش داخلي اين مركز از برگزاري 20 نمايشگاه در 20 نقطه تهران در حمايت از هنرمندان شهرستاني‌ خبر داد و گفت: اين نمايشگاه‌هاي در رقابت با بخش خصوصي نيست.


به گزارش خبرنگار هنرهاي تجسمي فارس، «محمود شالويي» مدير كل دفتر هنرهاي تجسمي فارس و سرپرست موزه هنرهاي معاصر تهران صبح امروز در جمع خبرنگاران برنامه‌هاي شش ماهه دوم سال 89 مركز هنرهاي تجسمي وزارت ارشاد را در دو بخش داخلي و خارجي تشريح كرد.

*تمديد نمايشگاه «جلوه‌هايي از هنر معاصر جهان» و تعويق نمايشگاه بعدي

محمود شالويي برنامه‌هاي مركز هنرهاي تجسمي وزارت ارشاد و موزه هنرهاي معاصر تهران را به دو بخش داخلي و خارجي تقسيم‌بندي كرد و توضيح داد: برنامه‌هاي شش ماهه اول سال جاري بر اساس وعده‌اي كه داده بوديم انجام شد و امسال در بخش برنامه‌هاي داخلي همچنان ادامه نمايشگاه «جلوه‌هايي از هنر معاصر جهان» را داريم كه بنا بر استقبال بي‌نظيري كه از اين نمايشگاه شده است مجبور به تمديد مدت زمان اين نمايشگاه براي استفاده بيشتر علاقه‌مندان شديم و به اين ترتيب نمايشگاه بعدي موزه كه «پيشگامان هنر مدرن ايران» است به تعويق خواهد افتاد.
وي افزود: نمايشگاه «جلوه‌هايي از هنر معاصر جهان» بعد از برپايي نمايشگاه جشنواره هنرهاي تجسمي فجر دوباره از سر گرفته مي‌شود چرا كه به هر حال موزه هنرهاي معاصر تهران ميزبان نمايشگاه گنجينه خود است و در لابه لاي نمايشگاه اين آثار، نمايشگاه‌هاي پيشگامان هنر مدرن ايران و نمايشگاه جشنواره تجسمي فجر برگزار خواهد شد.

*مشاركت فعال مركز هنرهاي تجسمي در برنامه‌هاي تجسمي كشور

شالويي در ادامه از مشاركت‌هاي مركز هنرهاي تجسمي وزارت ارشاد در برپايي برنامه‌هاي تجسمي كشور سخن گفت و افزود: مركز هنرهاي تجسمي وزارت ارشاد در برگزاري نمايشگاه مروري بر آثار سفال و سراميك كه مهرماه در موزه امام علي(ع) برگزار شد مشاركت داشت و همچنين در برگزاري جشنواره فرهنگي و هنري امام رضا(ع) در بخش تجسمي اين جشنواره همكاري تأثيرگذاري داشت و بر روند برگزاري بخش تجسمي اين جشنواره در شيراز، يزد و اصفهان نظارت داشت.
شالويي از مشاركت مركز هنرهاي تجسمي وزارت ارشاد در برگزاري جشنواره «كوثر هستي» نيز خبر داد وگفت: اين جشنواره زمستان امسال در شهركرد با همكاري اداره كل ارشاد چهارمحال بختياري برگزار خواهد شد.


*برگزاري 3 دوسالانه مجسمه‌سازي، نقاشي و عكس تا پايان سال

مدير كل دفتر هنرهاي تجسمي وزارت ارشاد در ادامه درباره برگزاري دوسالانه‌هاي تجسمي تا پايان سال صحبت كرد و گفت: براي برگزاري ششمين دوسالانه مجسمه‌سازي ايران همه اقدامات لازم انجام شده است اما در حالي كه فراخوان اين دوسالانه آماده انتشار بود، با تغييرات هيئت مديره انجمن مجسمه‌سازان مواجه شديم و به خواسته دبير اين دوسالانه و شوراي سياست‌گذاري آن برگزاري دوسالانه را به تأخير انداختيم تا انتخابات جديد اين انجمن برگزار شود اما به هر حال انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز در برپايي اين دوسالانه همكاري و همياري لازم را داشته است و با اتمام انتخابات اين انجمن،‌ كار برگزاري دوسالانه را آغاز خواهيم كرد كه سعي ما بر اين است كه تا اواخر سال جاري و در صورت عدم امكان اوايل سال آينده اين دوسالانه را برگزار كنيم.
شالويي درباره دوسالانه نقاشي هم توضيح داد: هشتمين دوسالانه نقاشي «يادواره كمال‌الملك» با همكاري اداره كل ارشاد خراسان رضوي در تهران،‌مشهد و نيشابور برگزار مي‌شود كه مذاكرات مقدماتي در اين زمينه صورت گرفته است و اميدوار هستيم كه انجمن هنرمندان نقاش نيز در برگزاري اين دوسالانه همكاري كند.
وي زمان برگزاري اين دوسالانه را اواخر سال جاري اعلام كرد.
شالويي درباره برگزاري دوازدهمين دوسالانه عكس هم گفت: اين دوسالانه امسال با همكاري انجمن ملي عكس ايران تا اواخر سال برگزار خواهد شد و با توجه به علاقه‌مندي يزد براي ميزباني اين دوسالانه همچون دوره قبل، اميدوارم كه شوراي سياست‌گذاري اين دوسالانه تصميم نهايي خود را در زمينه محل برگزاري اين دوسالانه بگيرد.

*برگزاري جشنواره «ايثار و شهادت» در ايلام

شالويي از برگزاري جشنواره «ايثار و شهادت» به عنوان يكي از برنامه‌هاي اين مركز در آذرماه سال جاري خبر داد وگفت: آذرماه شاهد برگزاري جشنواره «ايثار وشهادت»‌ در استان ايلام خواهيم بود كه با همكاري اداره كل ارشاد استان ايلام برگزار مي‌شود.
وي با اشاره به جايگاه ويژه موضوعاتي چون ايثار و شهادت در برگزاري جشنواره‌ها و دوسالانه‌هاي تجسمي ابراز اميدواري كرد كه اين جشنواره در سال‌هاي آينده توسعه يابد و به صورت دوسالانه‌اي با عنوان كلي «مقاومت» برگزار شود.

*برگزاري نمايشگاه «پيشگامان هنر مدرن ايران» در آذر و دي‌ماه سال جاري

سرپرست موزه هنرهاي معاصر تهران برنامه بعدي اين موزه را نمايشگاه «پيشگامان هنر مدرن ايران» عنوان كرد و گفت:‌ بعد از نمايشگاه «جلوه‌هايي از هنر معاصر جهان» زماني را به بازسازي گالري‌هاي موزه اختصاص خواهيم داد و پس از آن در آذرماه و دي‌ماه سال جاري نمايشگاه پيشگامان هنر مدرن ايران را برگزار خواهيم كرد.

*گالري هنر ايران مختص نمايش آثار هنرمندان شهرستاني است

شالويي در بخش ديگري از سخنانش به برنامه‌هاي گالري هنر ايران اشاره كرد وگفت‌: اين گالري كه وابسته به مؤسسه توسعه هنرهاي تجسمي است،‌ تنها به نمايش آثار هنرمندان شهرستاني و استاني اختصاص دارد كه اين روند متوقف نخواهد شد و به طور منظم با معرفي انجمن‌هاي هنري استان‌ها و شهرستان‌ها و يا ادارت كل ارشاد استان‌ها، آثار هنرمندان هر استان و شهرستان در اين گالري برپا خواهد شد.

*برگزاري سومين جشنواره تجسمي فجر در 15 استان كشور

محمود شالويي به برگزاري سومين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر در سال جاري اشاره داشت و افزود: امسال سومين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر را با تغييراتي نسبت به دو دوره قبلي برگزار خواهيم كرد و امسال دو رشته «خيالي‌نگاري» و « هنرهاي جديد» به جشنواره اضافه شده است و تعداد استان‌هايي كه در برگزاري اين دوسالانه مشاركت دارند نيز به 15 استان افزايش يافته است كه به طور همزمان ميزبان جشنواره هنرهاي تجسمي فجر خواهند بود.

*راه‌اندازي اكسپوي مجازي تا بهمن‌ماه سال جاري

شالويي، اكسپوي مجازي را از ديگر برنامه‌هاي مركز هنرهاي تجسمي عنوان كرد و گفت:‌ سامانه اكسپوي مجازي اميدوار هستيم كه در فاصله برگزاري جشنواره فجر در بهمن‌ماه آماده شود و شاهد افتتاح اكسپوي مجازي باشيم كه در رونق و اعتلاي خريد و فروش آثار هنري تأثيرگذار خواهد بود.

*برگزاري جشنواره تجسمي «خليج فارس» در بوشهر

مدير كل دفتر هنرهاي تجسمي وزارت ارشاد از برگزاري «جشنواره هنرهاي تجسمي خليج فارس» در بوشهر خبر داد وگفت: اين جشنواره زمستان سال جاري با همكاري اداره كل ارشاد بوشهر در اين شهر برگزار خواهد شد.

*برگزاري 20 نمايشگاه در 20 نقطه تهران

وي همچنين از راه‌اندازي 20 نمايشگاه در 20 نقطه تهران خبر داد و گفت: اين نمايشگاه‌ها رقابت با نگارخانه‌هاي خصوصي نيست بلكه در كنار آن‌ها و در راستاي حمايت از هنرمندان شهرستاني به عرضه و فروش آثار هنري هنرمندان شهرستان‌هاي كشور مي‌پردازد.

*سه چهارم تعهدات مركز هنرهاي تجسمي پرداخت شده است

شالويي در ادامه از پرداخت سه چهارم تعهدات مركز هنرهاي تجسمي خبر داد و گفت: در حال حاضر دوره‌اي كم بدهي را پشت سر مي‌گذرانيم.

*انتشار 5 جلد كتاب جديد

مدير كل دفتر هنرهاي تجسمي همچنين از انتشار چندين كتاب در بخش انتشارات موزه هنرهاي معاصر تهران خبر داد وگفت:‌ كتاب نمايشگاه «سهراب سپهري»، «خيالي‌نگاري» و «پژوهشي در آثار گنجينه خارجي موزه هنرهاي معاصر تهران» به چاپ رسيده است و كتاب «شاهكارهاي نگارگري ايران» نيز به چاپ دوم رسيده است.
وي افزود: كتاب «پيشگامان هنر نوگراي ايران» نيز در دو جلد آماده شده است كه از طريق پايگاه اينترنتي آن قابل خريد است.

انتهاي پيام/پ12

[ چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ ] [ 14:44 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

محمدعلي حيدرنيا آهنگساز سرودهاي انقلابي درگذشت

خبرگزاري فارس: محمدعلي حيدرنيا (درخشان) آهنگساز سرودهاي انقلابي و سينما در 73 سالگي دارفاني را وداع گفت.


شهريار حيدرنيا فرزند آن مرحوم در گفت‌وگو با خبرنگار موسيقي فارس اظهار داشت: پدرم روز گذشته در ساعت 2ونيم بعدازظهر در بيمارستان قلب تهران براثر ايست قلبي، در 73 سالگي دارفاني را وداع گفت.
به گفته وي، مراسم تشييع و خاكسپاري اين هنرمند صبح يكشنبه برپا خواهد شد و پيكر وي در قطعه هنرمندان به خاك سپرده مي‌شود.
مراسم يادبود سومين روز درگذشت حيدرنيا در مسجد نور ميدان فاطمي برگزار مي‌شود.
به گزارش خبرنگار موسيقي فارس، محمدعلي حيدرنيا آهنگساز آهنگ مشهور جهاد در سال 57 بوده و سرودهاي انقلابي زيادي را در سال‌هاي دهه 60 و 70 ساخته بود كه از آن جمله مي‌توان به «شهر آرزو» به خوانندگي «نادر اسماعيل زاده» و «سنگرسازان بي‌سنگر» به خوانندگي «مهرداد كاظمي» اشاره كرد.
«ميلاد آزادي»، «فراق» به مناسبت رحلت امام خميني(ره) به خوانندگي بهمن معروفي، «غم نامه» به مناسبت رحلت امام خميني(ره) به خوانندگي مهرداد كاظمي از ديگر آثار اين آهنگساز فقيد بوده‌اند.
وي كه نوازنده سنتور بود فعاليت موسيقي خود را از سال 54 شروع كرد و در سال‌هاي پس از انقلاب با ورود به راديو به ساخت آثار انقلابي پرداخت و در ادامه براي فيلم‌هايي چون پيراك، خاتون، پاكباخته و... موسيقي متن ساخت.
او در سال‌هاي اخير نيز در مركز موسيقي و سرود صداوسيما، آثاري چون «راهيان نور» كاري از جعفر زعيمي نيكو با صداي اميد جعفري با مضمون حج، «دامن نياز» با مضمون نماز با صداي حميدرضا طالب نظري و شعري از آزاد لالائي، «تمثال نجابت» و «نازنين» با مضمون حجاب و عرفان را ساخته است.
انتهاي پيام/ا-8

[ چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ ] [ 14:43 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

ميلاد عمرانلو در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
اولين اثر صوتي گروه آوازي تهران منتشر مي‌شود

خبرگزاري فارس: ميلاد عمرانلو رهبر گروه آوازي تهران از انتشار اولين اثر صوتي اين گروه در تهران خبر داد.


ميلاد عمرانلو رهبر گروه آوازي تهران در گفت‌وگو با خبرنگار موسيقي فارس گفت: در اين آلبوم كه اولين اثر صوتي گروهمان است شامل آثاري از موسيقي فولكلور ايراني است كه با نگرش خودمان آنها را اجرا كرديم.
وي ادامه داد: اين كار هم‌اكنون در مرحله ضبط قرار دارد و قصد داريم بعد از كنسرتمان در تالار وحدت مابقي كارها را ضبط كنيم كه اميد داريم تا پايان آذرماه با موفقيت به پايان برسد.
رهبر گروه آوازي تهران با اشاره به روند انتشار اين آلبوم صوتي اظهار داشت: با توجه به قوانين جديد ارشاد مبني بر اين كه شخص نمي‌تواند مجوز بگيرد و حتما يك شركت فرهنگي بايد اين كار را انجام دهد، ما نيز بايد منتظر يك شركت فرهنگي هنري باشيم تا بتواند مجوز كار را دريافت نمايد.
نوازنده اركستر سمفونيك تهران با بيان اين كه انتشار كار هزينه بالايي را مي‌طلبد، گفت: ما براي انتشار نياز به يك اسپانسر داريم كه اميدواريم با داشتن چنين امكاني هم بتوانيم كار را منتشر نماييم و هم در فستيوال‌هاي خارجي شركت كنيم.
عمرانلو در خاتمه با بيان اين كه هنوز اسم كار مشخص نشده، خاطرنشان كرد: من خيلي دوست دارم اين اثر صوتي را براي شب عيد به عنوان عيدي به علاقمندان‌مان تقديم كنم.
انتهاي پيام/ا-1

[ چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ ] [ 14:42 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

گزارش فارس از نشست خبري كنسرت همايون خرم؛
روايت موسيقايي «همايون خرم» از برنامه گل‌ها در برج ميلاد

خبرگزاري فارس: همايون خرم به همراه گروه خود بعد از ده سال با اجراي كنسرت خود، نوستالژي برنامه موسيقي گل‌ها را تداعي مي‌كند.


گزارش تصويري مرتبط

-------------------------------

به گزارش خبرنگار موسيقي فارس، در نشست خبري كه صبح امروز با حضور همايون خرم آهنگساز و نوازنده ويلن و مسعود شجاعي مدير مؤسسه فرهنگي هنري گلچين آواي شرق در كانون ادبيات ايران برگزار شد، همايون خرم گفت: من از كودكي به موسيقي عشق پيدا كردم و در تمام مدت زندگي آنچه فراروي من بوده عشق به موسيقي بوده است. من عاشقانه صدا و موسيقي را از صبا آموختم و هر آنچه كه براي من در تمام اين سال‌ها پيش آمده همه از سر عشق به اين هنر بوده است.
اين نوازنده ويلن ادامه داد: موسيقي ما يك حالتي در شنونده ايجاد مي‌كند كه به نوعي دريافت دقيق است لذا اهل موسيقي اگر اين مسير را طي كرده باشد تمام مكنونات را به مخاطب منتقل مي‌كند.
وي در خصوص اجراي قطعات اين كنسرت گفت: تمام قطعات اين كنسرت را قبلا در برنامه گل‌ها اجرا كرده‌ايم كه اميدوارم من آن توانايي را داشته باشيم كه بتوانم همان كارهاي گذشته را به خوبي به مخاطب ارائه كنم.چرا كه معتقدم موسيقي در لحظه شكل مي‌گيرد و هر آنچه كه هست انرژي‌اش از مخاطب به سوي ما بر مي‌گردد.
خرم اظهار داشت: من از ابتدا روي طراحي كار فكر كردم و با توجه به خواسته مردم عزيزمان و خصوصا جوان‌هايي كه اجراي زنده اين كارها را نديده‌اند، به اين نتيجه رسيدم كه شايد خوب باشد كارهاي گذشته را ارائه دهم.
خالق قطعه رسواي زمانه ادامه داد: قطعاتي چون تو اي پري كجايي، امشب در سر شوري دارم، رسواي زمانه و ... را در اين كنسرت اجرا خواهيم كرد.
وي در خصوص دكلمه آثار توسط ژاله صادقيان گفت: در برنامه گل‌ها موسيقي تلفيقي از شعر و موسيقي بود و اين دو هنر ارتباط تنگاتنگي با هم داشتند بر اين اساس من واقعا به حضور دكلمه در كار رسيدم و دوست داشتم همانند همان برنامه گلها كارها عينا تكرار شوند.
اين آهنگساز با اشاره به عدم حضور خواننده در اين كنسرت افزود: كنسرت‌هايي كه تاكنون ديدم مرتبا با خواننده ارائه ‌شده و اين در حالي است كه موسيقي خودش حرفي براي گفتن دارد. خود موسيقي بيانگر احساس انسان است و به اين خاطر ما نيز از خواننده بهره نبرديم و با دكلمه اشعار، آثار را ارائه مي‌دهيم.من معتقدم اجراي بدون كلام اين آثار يك مجموعه كلي را از نظر احساسي براي مخاطب بيان مي‌كنند.
همايون خرم در پايان صحبت‌هاي خود در خصوص ساز‌بندي اين كار گفت: ويلن يك سازي است كه سال‌هاي سال و حدود بيش از 70 سال پيش به ايران آمده ولي استادي همانند ابوالحسن صبا با اجراي آثار ايراني آن را كاملاً ايراني كرد به طوري كه اين ساز مي‌تواند نسبت به ساز‌هاي ديگر سه‌گاه را بهتر اجرا كند. من معتقدم حتي اگر سازي از چين بيايد و بتواند بيات ترك را به خوبي اجرا كند اگر از آن استفاده نكنيم به موسيقي ايراني جفا كرده‌ايم.
وي ادامه داد: در گذشته هاي دور من و جليل شهناز دو نوازي‌هاي را با هم داشتيم كه حال و هواي خاص را به شنونده القا مي‌كرد. بر اين اساس دونوازي‌هايي را در اين كنسرت خواهيم داشت. حضور تنبك نيز به خاطر اجراي قطعات ضربي است و پيانو نيز سازي است كه مي‌تواند براي مخالف سه‌گاه زده شود در واقع ما در اين اجرا به نوعي پيانو‌نوازي جواد معروفي را مي‌شنويم.
در ادامه اين نشست مسعود شجاعي مدير مؤسسه فرهنگي هنري گلچين آواي شرق با بيان اينكه بليت‌هاي اين كنسرت از 15 تا 70 هزار تومان به فروش مي‌رسد، اظهار داشت: بليت‌هاي 70 هزار توماني فقط مختص چند رديف محدود است و ما از تخفيفات برج ميلاد كه براي اجراهاي موسيقي سنتي قائل هستند بسيار محدود برخوردار شديم از سوي ديگر هزينه هنگفت تبليغات باعث شد اين مبالغ را براي بليت‌هايمان انتخاب كنيم.
وي افزود: بخشي از بليت‌هاي 70 هزار توماني به اساتيد اهدا مي‌شوند و تخفيف 20 درصدي برج ميلاد در مجموع هزينه‌ها عددي را تشكيل نمي‌دهد البته اقبالي كه از پروژه صورت گرفته خود مي‌تواند تأييدي بر سيستم نرخ‌گذاري ما باشد.
شجاعي در خصوص افزايش قيمت بليت‌ها و سوء استفاده از نام همايون خرم در روند شكل‌گيري اين نرخ‌گذاري اظهار داشت: گزينش هنرمند، كم و كيف كار و تبليغات همه باعث شكل‌گيري روند مالي مي‌شود ما نيز بر اساس روند كاري كه داشتيم، قيمت‌گذاري‌ها را صورت داديم.
مدير موسسه گلچين آواي شرق در خاتمه افزود: تاكنون استقبال بسيار خوبي از فروش بليت‌ها صورت گرفته كه با اين روند شايد بتوانيم برنامه را تمديد كنيم.
كنسرت همايون خرم 10 و 11 آذرماه در مركز همايش‌هاي برج ميلاد توسط مؤسسه گلچين آواي شرق برگزار مي‌شود.
انتهاي پيام/ا-16

[ چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ ] [ 14:42 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

گزارش ويژه برنامه‌هاي تلويزيون به مناسبت عيد غدير خم

خبرگزاري فارس: به مناسبت فرا رسيدن عيد سعيد غديرخم شبكه‌هاي سراسري سيما با توليد و پخش ويژه برنامه‌هاي شاد، متنوع و جذاب، اين روز را براي مخاطبان جشن مي‌گيرند.


به گزارش خبرگزاري فارس، زمان پخش ويژه برنامه‌هاي عيد سعيد غديرخم از شبكه‌هاي سيما به شرح زير است:

*«سلسله عشق»
«سلسله عشق»، كاري از گروه اجتماعي شبكه يك سيماست كه با مشاركت استانداري فارس، ساعاتي شاد و مفرح را ايجاد خواهد كرد.
در اين برنامه هنرمندان استاني و كشوري در باغ عفيف آباد شيراز، هنرنمايي مي‌كنند.
برگزاري مسابقه پيامكي و اهداء جوايز به برندگان مسابقه عيد قربان، از قسمت هاي اين جُنگ است.
«سلسله عشق» در شب عيد غدير ساعت 19:35 و ساعت23:10 و صبح روز عيد به مدت 120 دقيقه از ساعت 10:50 به صورت زنده روي آنتن خواهد رفت.
«سلسله عشق» به نويسندگي و تهيه كنندگي سيده فتانه سجادي و كارگرداني سعيد رضايي تهيه شده است.

*«مسابقه با هم»
مسابقه «با هم»، ساعت14:20 روز عيد سعيد غدير خم با اجراي اميرحسين مدرس و حضور كاركنان سازمان ميراث فرهنگي و صنايع دستي استان‌هاي مختلف كشور به تهيه كنندگي حسين فردرو كاري از گروه معارف شبكه يك سيما پخش مي‌شود.
در سري جديد مسابقه كه اولين قسمت آن نيز ساعت 19:25 روز عيدغدير به روي آنتن خواهد رفت، مسعود روشن پژوه به عنوان مجري حضور خواهد داشت.
مشاركت 50 نفر از شركت كنندگان در كنار 10 نفر مسابقه دهنده، تغييرات در دكور، نور و نرم افزارهاي رايانه‌اي و طرح مباحث جامعه شناسي، روان شناسي و خودشناسي از جمله ويژگي‌هاي سري جديد اين برنامه با هدف آموزش روش‌هاي صحيح زندگي است.

*«خطبه غدير»
«خطبه غدير» مجموعه سخنراني‌هاي حجت الاسلام كازروني پيرامون ولايت، از عيد قربان تا عيد غدير، هر شب ساعت 20:40 به مدت 15 دقيقه پخش مي‌شود.
اين برنامه به تهيه‌كنندگي حسن كمالي كاري از گروه معارف اسلامي شبكه يك سيماست.

*«طرحي براي فردا»
طرحي براي فردا مجموعه سخنراني‌هاي حسن رحيم پورازغدي چهارشنبه ساعت 24 و پنجشنبه ساعت 17:45 پخش مي‌شود.
برنامه «طرحي براي فردا» به تهيه كنندگي اكبر نيك دست از توليدات گروه معارف شبكه يك سيماست.

*«اين شب‌ها»
اين شب‌ها برنامه‌اي ديگر از گروه معارف است كه توسط مجيد نادري تهيه و ساعت 23:25 دقيقه روز عيد غدير پخش خواهد شد.
مجري برنامه علي درستكار، پيرامون واقعه غديرخم و واكاوي آن با دكتر محسن اسماعيلي گفت‌وگو خواهد كرد.
در ادامه برنامه موضوع «شفاعت در معاد» مورد بررسي قرار مي‌گيرد.
سخنراني‌هاي مذهبي و فيلم‌هاي سينمايي جذاب، از ديگر برنامه‌هاي شبكه يك است كه در روز عيد پخش خواهد شد.

*«بركه»
ويژه برنامه «بركه» با موضوع علامه اميني و شرح تاليف الغدير، شب عيد سعيد غدير ساعت 23:45 از شبكه دو سيما پخش خواهد شد.
برنامه «روضه رضوان» ساعت 7 صبح روز عيد از شبكه دو سيما پخش مي‌شود.
ويژه برنامه زنده «دور خيز» پنجشنبه 4 آذر ساعت 7:40 به مدت 95 دقيقه روي آنتن شبكه خواهد رفت.
كودكان و نوجوانان مي‌توانند ساعت 9:25 روز عيد ويژه برنامه زنده «عمو پورنگ» را تماشا كنند.
مراسم زنده جشن عيد غدير «باغ غديريه شهر قم» در فواصل برنامه‌هاي شبكه پخش خواهد شد. از جمله ويژه برنامه‌هاي شبكه دو سيما در ساعت 14:05 مولودي است.
شبكه دو سيما در عيد سعيد غدير، پنجشنبه 4 آذر ساعت 20 ويژه برنامه «حديث ولايت» را روي آنتن خواهد برد.
سخنراني حجت الاسلام قرائتي در ارتباط با ولايت و امامت اميرالمومنين حضرت علي (ع)، نماهنگ تصويري، تصاوير گرافيكي، شعرخواني، مولودي و موسيقي از بخش‌هاي متنوع و جذاب اين ويژه برنامه است كه در شب عيد به مدت 40 دقيقه پخش مي‌شود.

*«ويژه برنامه عيد غدير»
«ويژه برنامه عيد غدير» به تهيه كنندگي فرهاد پاس و اجراي جمشيدي در روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه ساعت 17:30 به مدت 45 دقيقه، به روي آنتن خواهد رفت.
در اين برنامه تركيبي حجت الاسلام واعظي، كارشناس برنامه درباره موضوع غدير صحبت خواهد كرد و با حضور مداح (حاج احمد نيك دل) فضاي برنامه رنگ و بوي ولايي به خود خواهد گرفت.
خوانندگان و شعراي برجسته نيز در برنامه حضور دارند.

*«معرفت»
شبكه چهار سيما شب عيد سعيد غدير چهارشنبه 3 آذر ساعت 21:30 ويژه برنامه «معرفت» را پخش خواهد كرد.
در اين برنامه با اجراي رضا پرتوي‌زاده موضوع ولايت و شيعه با حضور كارشناساني همچون فاضل لنكراني و ... بررسي مي‌شود.
پخش وله‌هاي تصويري و احاديثي از حضرت علي (ع) از جمله بخش‌هاي برنامه «معرفت» به تهيه كنندگي سيدمحسن مناجاتي است.
به مناسبت فرا رسيدن عيدسعيدغديرخم برنامه «چهارگاه» به تهيه كنندگي علي سليماني از شبكه چهارسيما پخش مي‌شود.
در اين ويژه برنامه كه اجراي آن را شهرام شكيبا بر عهده دارد، آيتم‌هايي همچون نمايش فيلم كوتاه، فيلم انيميشن، فيلم برتر مستند، فيلم برتر ايراني، فيلم برترخارجي، موسيقي سنتي و وله‌هاي تصويري متناسب با عيد براي پخش در نظر گرفته شده است.

*«چهارگاه»
برنامه «چهارگاه» پنجشنبه ساعت 10:45،14:15،18:35،15:23 و جمعه ساعت11،13:15 ،18:35 و 24 از شبكه چهار سيما روي آنتن مي‌رود.
مولودي، نماهنگ و تصاوير گرافيكي از جمله ميان برنامه‌هاي شبكه چهار سيما در روز عيد است.
همچنين گروه معارف شبكه تهران در صبح روز عيد غدير ساعت 7:20 سخنراني حجت الاسلام رضا نقوي پيرامون حادثه غدير را براي بينندگان پخش خواهد كرد.

* «آغاز عشق»
آغاز عشق برنامه زنده گروه معارف شبكه تهران است كه محمد متين اجراي آن را برعهده دارد.
در اين برنامه با دعوت از كارشناسان مرتبط با موضوع روز عيد غدير و برقراري ارتباط زنده با نجف اشرف و مشهد مقدس، لحظات معنوي و دلنشيني را براي مخاطب ايجاد خواهد كرد.
اين برنامه در شب عيد غدير، 3 آذرماه، ساعت 20 و صبح روز عيد ساعت 10 صبح پخش خواهد شد.

*«جنگ روز عشق»
ويژه برنامه «جُنگ روز عشق» كاري از گروه تفريحات و سرگرمي شبكه تهران، به مناسبت عيد ولايت و امامت روي آنتن خواهد رفت.
محمود شهرياري و هومن حاج عبداللهي مجريان اين برنامه شاد هستند. صابر خراساني، شاعر گرانقدر، چنگيز حبيبيان(خواننده)، پژمان بازغي (بازيگر)، گروه تواشيح ليلة القدر و مداح آذري زبان حاج آقا كريم خاني نيز هنرنمايي خواهند داشت.
اين برنامه به تهيه كنندگي عليرضا عاصم يوسفي و الله‌يار عطابخشي در روز پنجشنبه چهارم آذر ماه ساعت 15 تا 16:30 لحظات شادي را براي بينندگان ايجاد خواهد كرد.

*«به خانه برمي‌گرديم»
حجت الاسلام توانايي در بخشي از برنامه «به خانه برمي‌گرديم»، حضور يافته و درخصوص عيد غدير صحبت خواهد كرد، اين برنامه به صورت روتين روزانه و با اجراي محمد نظري پخش مي‌شود.

*«غزل سپيد»
«غزل سپيد» كاري از گروه تلاوت شبكه قرآن و معارف سيما شامگاه شب عيد سعيد غدير ساعت18:30 پخش خواهد شد.

*«مشكات»
برنامه مشكات تهيه شده در گروه معارف، ساعت 21:30 شب عيد غدير روي آنتن مي‌رود.
همچنين زيارت مطلقه اميرالمومنين (ع) ساعت 21 چهارشنبه 3 آذر پخش مي‌شود.
سخنراني دكتر رفيعي نيز كاري از واحد تامين برنامه شبكه قرآن سيما كه7:20 بامداد پخش خواهد شد.
همچنين ويژه برنامه عيد غدير كاري از گروه مناسبت‌ها و محافل شبكه قرآن به تهيه‌كنندگي سيدافضل ميرلوحي كه آقايان شفازاده و شب كول اجراي برنامه را بر عهده دارند.
اين ويژه برنامه شامل بخش‌هاي مختلف زير است:
- سخنراني­حجت الاسلام ميرلوحي درخصوص عبرت‌هاي غدير و خطبه غديريه حضرت رسول (ص)، شعرخواني مرحوم شهريار درباره غدير، بيان فضائل علي(ع) از زبان حجت الاسلام صديقي در نجف، يادنامه آيت الله علامه اميني توسط حجت الاسلام محدثي، نقاشي كشيدن بچه‌ها در مورد واقعه غدير و بخشيدن انگشتر توسط اميرالمومنين(ع) به شكل نريشن، گزارش از تهران، مشهد و قم در مورد بازسازي واقعه غدير در حجم وسيع با حضور جمع كثيري از مردم، علي(ع) در قرآن، علي(ع) از زبان علي(ع)، علي(ع) از زبان دانشمندان غربي و اهل سنت و فرازهايي از خطبه غدير به صورت كپشن.

*«شوق حضور»
«شوق حضور» به سخنراني حجت الاسلام جواد محدثي پيرامون غدير اختصاص دارد كه ساعت 13 روز چهارشنبه روي آنتن خواهد رفت.
دعاي روز عيد غدير نيز ساعت 13:20 توسط گروه تلاوت و نغمات ديني، تهيه و پخش خواهد شد.

*ويژه‌نامه عيد غدير
ويژه برنامه عيدغدير شبكه آموزش سيما با اجراي رويا حسيني و فرهاد اسماعيلي چهارشنبه شب ساعت 21 از اين شبكه پخش مي‌شود.
گفت‌وگو با كارشناس مذهبي برنامه حجت الاسلام والمسلمين فيض، ميان برنامه، نماهنگ تصويري با خوانندگي حميد خندان، شهرام زند، كليپ، تصاوير گرافيكي، مولودي، اجراي دكلمه، شعر خواني، وله‌هاي شاد و متنوع و حضور بازيگران برجسته مجموعه‌هاي نمايشي پرمخاطب و... از بخش‌هاي اين ويژه برنامه است.

*«هماي رحمت»
انيميشن «هماي رحمت» به تهيه كنندگي يميني ساعت 8:5 صبح روز عيد از شبكه آموزش پخش مي‌شود.
انيميشن «هماي رحمت» با موضوع ولايت و امامت حضرت علي(ع) از توليدات گروه آموزش پايه و اساس شبكه آموزش است.

*«كيميا»
ويژه برنامه زنده «كيميا» به تهيه‌كنندگي محمدحسين سروش ساعت 11:15 روز عيد از شبكه آموزش روي آنتن مي‌رود.
اجراي ويژه برنامه اذان گاهي «كيميا» با حضور كارشناس مذهبي حجت الاسلام والمسلمين رجالي تهراني برعهده مهدي آقا بيگي است.
پخش دعاي ويژه روز پنجشنبه، كيمياي كتاب، موسيقي و تصوير، فتوكليپ در آستانه اذان ظهر، ترجمه و تلاوت قرآن، اذان و نماز جماعت از جمله بخش‌هاي مختلف اين برنامه 60 دقيقه‌اي است.

*«گل آموز»
برنامه «گل آموز» ويژه گروه سني خردسال و كودك، پنجشنبه ساعت 15 از شبكه آموزش پخش مي‌شود.
سارا روستاپور اجرا و تهيه‌كنندگي آن را برعهده دارد.

*«مجله خبري 7:7 دقيقه»
مجله خبري «7و7 دقيقه» كاري از گروه آموزش عمومي شبكه آموزش پنجشنبه ساعت 19به مدت 15دقيقه از شبكه آموزش پخش مي‌شود.
در برنامه اين هفته مجله خبري «7و7 دقيقه» با اجراي اميرقميشي و تهيه‌كنندگي محمد تربتي‌پور طرقه آيتم‌هاي بسيار متنوع، جذاب و ديدني متناسب با فضاي عيد براي مخاطبان در نظر گرفته شده است.

*«راديو هفت»
برنامه «راديو هفت» كاري از گروه آموزش عمومي شبكه آموزش پنجشنبه ساعت23 پخش مي‌شود.
پخش موسيقي، قصه‌خواني، بحث و گفت‌وگو، كليپ و نماهنگ از جمله بخش‌هاي متنوع اين برنامه است كه با اجراي اميرحسين مدرس و تهيه‌كنندگي محمد صوفي آبادي و منصور ضابطيان ساعات عرفاني و معنوي را براي مخاطبان به ارمغان خواهند آورد.

*«روشنا»
ويژه برنامه «روشنا» كاري از گروه فرهنگ و انديشه ديني، ساعت 1515روز عيد سعيد غديرخم از شبكه جام جم براي هموطنان خارج از كشور روي آنتن مي‌رود.
حجت الاسلام بحري به عنوان كارشناس مذهبي در اين برنامه حضور خواهد داشت.
گفت‌وگو، ميان برنامه، وله‌هاي تصويري در ارتباط با عيد، ارتباط تلفني با مكه و مدينه از جمله بخش‌هاي برنامه «روشنا» به تهيه‌كنندگي اقدس كار بخش و اجراي احمد شفازاده است.
انتهاي پيام/ف

[ چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ ] [ 14:41 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

يادداشت/
«قهوه تلخ» رونوشتي ضعيف از «شب‌هاي برره»

خبرگزاري فارس: مجموعه «قهوه تلخ» ساخته مهران مديري رونوشتي ضعيف از سريال «شب‌هاي برره» است.


به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، مجموعه «قهوه تلخ» به كارگرداني «مهران مديري» در زمان ساخت خود با حواشي بسياري روبرو شد. ابتدا بحث سر پخش تلويزيوني آن بود كه پس از عدم توافق سازندگان با شبكه سه، پخش سريال از تلويزيون منتفي شد و تهيه كنندگان سريال خود را براي توزيع آن در شبكه نمايش خانگي آماده كردند و با صرف هزينه‌هاي هنگفت و حتي قراردادن جوايز ميلياردي طوري برنامه‌ريزي كردند تا مخاطبان آثار تلويزيوني مديري، لوح‌هاي فشرده آن را هر هفته در قبال پرداخت 2500 تومان پرداخت كنند و در نهايت با پرداخت 75 هزار تومان بتوانند اثر تازه مديري را به تماشا بنشيند.
برنامه‌ريزي‌هاي سازندگان «قهوه تلخ» با واسطه قرار دادن جان مديري و تبليغات هنگفت مجموعه جواب داد و سري اول مجموعه با استقبال خوبي روبرو شد و تهيه‌‌كنندگان اين مجموعه دلگرم شدند كه تا قسمت نود اين برد را كرده‌اند، اما پس از توزيع سري‌هاي بعدي، ورق برگشت و دست مديري در قهوه تلخ رو شد.
مجموعه «قهوه تلخ» رونوشتي ضعيف و تكراري از مجموعه «شب‌هاي برره» بود كه در زمان پخش خود از تلويزيون مخاطبان بسياري را جذب كرده بود. اين سريال كه ماجراهاي آن در شهري خيالي مي‌گذشت قصد داشت تلويحا به نقد جامعه بپردازد و البته در اين ميان گاهي اغراق به حدي زياد مي‌شد كه لودگي جاي آن را مي‌گرفت.
اين اتفاق در «قهوه تلخ» نيز افتاده است، با اين تفاوت كه در «شب‌هاي برره» جامعه مردمي مورد نقد بود اما در «قهوه تلخ» حاكمان بخشي تاريخي كه معلوم نيست چه دوره‌اي است، نقد مي‌شوند. البته اين نقد معلوم نيست كه سر به كجا مي‌برد و از كجا سر بر مي‌آورد. چون آدم‌هاي قهوه تلخ هركدام هر كاري دوست دارند انجام مي‌دهند و هرچه دوست دارند بر زبان مي‌آورند تا مخاطب را پاي اثرشان نگه دارند.
شخصيت‌هاي قهوه تلخ از جهانگير خان دولو تا بانوي اول دربار و نوچه‌هايي كه دارند، هر كدام به سهم خود دريچه‌اي از بي‌ادبي و لغات من درآوري به روي مخاطب باز مي‌كنند تا او را بخندانند و استفاده از برخي لغات دو پهلو و گنگ نيز چاشني اين اثر است.
همچنين علي‌رغم تلاشي كه مديري داشته، پس از توزيع سري ششم «قهوه تلخ» بسياري از مخاطبان اين اثر به خاطر طولاني شدن و افت كيفي كار، از ادامه آن صرف‌نظر كردند و بايد ديد مديري مخاطبان باقيمانده خود را براي ديدن ادامه كار با چه برنامه‌ريزي نگه مي‌دارد.
از نكات قابل توجه ديگر در اين مجموعه توجه ويژه مديري به جايگاه زنان است. علي‌رغم بازي بسيار زيباي اليكا عبدالرزاقي در نقش بانوي اول دربار، زنان اين دربار كه مشت و نمونه‌اي از زنان ايران هستند، همه زن‌هايي فاقد شعور و ادب و متانت هستند و تنها دغدغه‌شان آوردن فرزند پسر است و در اين ميان كاترين، همسر فرنگي پادشاه اين دربار، الگويي براي زنان ايراني قرار مي‌گيرد تا با توجه به نظر او لباس بپوشند، غذا بخورند و حتي ياد بگيرند كه از عطر استفاده كنند!
شايد قصد مديري در تصوير اين دربار و حوادثي كه در آن مي‌گذرد، نشان دادن بي‌لياقتي برخي پادشاهان ايراني بوده است كه مثلا پادشاه در ازاي علاقه به قطاب بخشي از سرزمين خود را به باد مي‌دهد و يا اطرافيان او فقط به فكر چاپلوسي و به دست آوردن منافع خود هستند. شايد اين داستان كه البته نسخه اصل‌تر آن در شب‌هاي برره خرج شد، قصد دارد برخي موارد را كه در تاريخ بوده است، نقد كند، اما چه بهايي در قبال اين نقد پرداخت مي‌شود؟
آيا همه مخاطبان اين اثر فقط آن را از وجهه تاريخ نگاه مي‌كنند و يا جذب ساير بخش‌هاي سريال نيز مي‌شوند؟ آيا مخاطبان نوجوان اين اثر بيشتر به موقعيت‌هاي طنز كه پر از لودگي و الفاظ زشت است، بيشتر توجه دارند يا آنچه كه مديري قصد دارد در لابلاي ديالوگ‌هاي غير مستقيم آنها را به مخاطب برساند؟
چرا در سريال مهران مديري شخصيت‌هاي مثبت اثر كه قرار است تاثير اين هجويات را كم كنند، وجود ندارند و مخاطب فقط بايد از طريق زل زدن‌هاي سيامك انصاري به دوربين متوجه اين امر شود؟
علي‌رغم اين كه در مجموعه «قهوه تلخ» به برخي از رويدادها و حوادث تاريخي و يا بلاهت پادشاه و اطرافيان آن به خوبي پرداخته شد، اين مجموعه با الگوگيري از «شب‌هاي برره» ساخته شده و مديري تلاش كرده است اين بار رنگ و لعاب بيشتري به كار ببخشد و با استفاده از دكورهاي عظيم و چشمگير مخاطبان خود را خارج از تلويزيون حفظ كند.
انتهاي پيام/

[ چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ ] [ 14:40 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

در سايت اينترنتي و بخش «پاسخ به سوال‌هاي شما»؛
«مختارنامه» به سوال‌هاي مخاطبان خود پاسخ مي‌دهد

خبرگزاري فارس: سريال تلويزيوني مختارنامه در سايت اينترنتي خود به كليه سوال‌هاي ارسالي از سوي مخاطبان سريال پاسخ مي‌دهد.


به گزارش خبرگزاري فارس، «رضا استادي» مدير روابط عمومي اين سريال با اعلام اين خبر گفت: براي دريافت نظرها، انتقادها و پيشنهادهاي مخاطبان در خصوص سريال مختارنامه، از ابتداي آغاز پخش اين سريال سايتي اينترنتي به نشاني www.Mokhtarnameh.com براي اين سريال راه‌اندازي شد. با توجه به محتواي خاص سريال مختارنامه، در هفته‌هاي گذشته ايميل‌ها و نظرهاي مختلفي درخصوص اين سريال از سوي مخاطبان مختلف ارسال شده كه تمامي آن‌ها پس از دسته‌بندي، براي بهره‌برداري در اختيار كارگردان، تهيه‌كننده و ساير دست‌اندركاران سريال مختارنامه قرار گرفته است. بخش قابل توجهي از اين نظرها نيز سوال‌هاي مخاطبان بوده كه پاسخ آن‌ها داده شده و به تدريج بر روي سايت قرار خواهد گرفت.
استادي در خصوص نحوه پاسخ‌گويي به اين سوال‌ها گفت: پرسش‌هاي مخاطبان پس از دسته‌بندي، در شورايي با حضور مديران پروژه و نيز شخص كارگردان و نويسنده مطرح و پاسخ‌هاي مربوط به هر بخش توسط مسئولان همان بخش تهيه و جهت انتشار بر روي سايت در اختيار روابط عمومي قرار مي‌گيرد. ضمن آنكه دسته‌بندي سوال‌ها به گونه‌اي خواهد بود كه مخاطبان ديگر نيز بتوانند درخصوص نكات و مسائل مورد سوال، پاسخ‌هاي خود را بيابند.
به گفته استادي سوال‌هايي درخصوص نحوه به تصوير كشيدن مسلم بن عقيل، حضور ايرانيان در سريال، علت پرداختن سريال مختارنامه به وقايع صدر اسلام، علت عدم حضور شريح قاضي در سريال، نحوه ديالوگ‌نويسي، علت استفاده از صداي خواننده زن، علت و نحوه به تصوير كشيدن چهره حضرت اباالفضل (ع) در سريال برخي از مهم‌ترين نكاتي است كه مخاطبان در ايميل‌هاي متعدد خود خواستار توضيح درخصوص آن شده‌اند.
علاقه‌مندان مي‌توانند سوال‌هاي خود را به نشاني info@mokhtarnameh.com ارسال و پاسخ آن را در بخش «پاسخ به سوال‌هاي شما» در سايت سريال مختارنامه به نشاني www.Mokhtarnameh.com مشاهده كنند.
انتهاي پيام/پ20

[ چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ ] [ 14:39 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

هومن حاجي‌عبداللهي به فارس خبر داد:
گروهي قصد كلاهبرداري از «پنگول» را دارند

خبرگزاري فارس: گوينده عروسك پنگول گفت: گروهي در حال كلاهبرداري از «پنگول» هستند و به سادگي عروسكي را كه هر روز يك ساعت پخش زنده تلويزيوني دارد، ساخته‌اند و با آن در حال توليد فيلم هستند.


هومن حاجي عبداللهي در گفت‌و گو با خبرنگار سينمايي باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار داشت: طي اخبار موثق رسيده، فردي به نام «هنرمند» مسئول موسسه‌اي صوتي - تصويري با بي‌هنري كامل، اقدام به توليد فيلمي داستاني با شخصيت عروسكي «پنگول» كرده است.
وي در ادامه افزود: دستيار "هنرمند " مدتي پيش طي تماسي، گويندگي عروسكي شبيه «پنگول» را به من پيشنهاد داد كه نپذيرفتم، و در حال حاضر طبق اطلاعات رسيده اين گروه با ساخت عروسك «پنگول» و برادرش «چنگول» (كه قرار است به‌زودي به مجموعه رنگين كمان بپيوندد) شخصي را براي گويندگي پيدا كردند كه تن صدا و تكيه كلام‌هايي كاملا شبيه به من دارد.
اين دوبلور با اظهار تاسف از عدم وجود قانون كپي‌رايت در كشور تصريح كرد: گروهي در حال كلاه برداري از «پنگول» هستند و به سادگي عروسكي كه هر روز يك ساعت پخش زنده تلويزيوني دارد را ساخته‌اند و با آن در حال توليد فيلم هستند.
عبداللهي در ادامه افزود: اين فيلم تا مرحله ضبط پيش رفته بود و موقتاً با تهديدات ما متوقف شده است، البته در حال پيگيري اين ماجرا از طريق مركز حقوقي سازمان صدا و سيما نيز هستيم.
اين مجري در پايان در خصوص سوءاستفاده از اسم برنامه رنگين كمان از طريق برخي سود جويان به مخاطبان هشدار داد و گفت: عده‌اي با شماره‌هاي مخابراتي تحت اين عنوان كه «براي حضور فرزندان‌تان در برنامه رنگين كمان به فلان شماره پول واريز كنيد» به مردم پيامك ارسال مي‌كنند، اين در حالي ‌است كه شركت در اين برنامه تنها از طريق ارسال پيامك به شماره 30000555 و يا ثبت نام درسايت شبكه پنجم سيما انجام مي‌شود و كاملا رايگان است، بنابراين تا حرفي را مستقيما از زبان خود «پنگول» و در برنامه رنگين كمان در خصوص اين برنامه نشنيديد، باور نكنيد!
انتهاي پيام/ا-31

[ چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ ] [ 14:38 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

بر اساس فيلمنامه احمدرضا معتمدي؛
شاهد احمدلو «پسر ايران» را با مضمون دفاع‌مقدس مي‌سازد

خبرگزاري فارس: پيش توليد تله‌فيلم «پسر ايران» به كارگرداني شاهد احمدلو و تهيه‌كنندگي حسين طاهري با مضمون دفاع مقدس آغاز شد.


حسين طاهري در گفت‌وگو با خبرنگار راديو و تلويزيون فارس گفت: فيلمنامه فيلم با نام قبلي «تصميم كبري» نوشته احمدرضا معتمدي مدتي پيش به سيما فيلم ارايه شده بود. با تغيير نام فيلم به «پسر ايران» و انتخاب كارگردان شاهد احمدلو به تازگي پيش‌توليد فيلم را آغاز كرديم.
وي ادامه داد: فيلم از مضمون دفاع مقدس برخوردار است و درباره پيرزني به نام ايران است كه به بدرقه رزمندگان مي‌رود، او نگاهش به رزمنده نوجواني گره مي‌خورد و ماجراهايي را به وجود مي‌آورد.
«پسر ايران» چهارمين همكاري مشترك شاهد احمدلو و حسين طاهري پس از فيلم‌هاي «بلور باران»، «گنج خانه سفيد» و «بازجويي در كافه تهران» محسوب مي‌شود.
تاكنون حضور احمدرضا معتمدي (نويسنده فيلمنامه)، شاهد احمدلو (كارگردان) ، حسين طاهري (تهيه‌كننده) و سپيده سعيدي (مدير روابط عمومي) قطعي شده است.
«پسر ايران» به سفارش مركز سيمافيلم تهيه و توليد مي‌شود.
انتهاي پيام/ا-14

[ چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ ] [ 14:37 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

جلسه رسيدگي به پرونده فيلمنامه حضرت يوسف/1
سرقت ادبي فيلم‌نامه حضرت يوسف را قبول ندارم

خبرگزاري فارس: كارگردان فيلم يوسف پيامبر گفت: براساس كارشناسي كارشناسان تشخيص داده شده است كه بنده از فيلم‌نامه حضرت يوسف سرقت ادبي كردم ولي من اين اتهام را قبول ندارم.


گزارش تصويري مرتبط

-------------------------------

به گزارش خبرنگار قضايي باشگاه خبري فارس (توانا)، اولين جلسه رسيدگي به اتهام فرج الله سلحشور مبني بر سرقت فيلم‌نامه سريال حضرت يوسف صبح امروز در شعبه 1057 مجتمع قضايي كاركنان دولت به رياست قاضي حيدري برگزار شد.

در ابتداي جلسه ذبيح زاده نماينده دادستان با اشاره به كيفرخواست صادره موضوع اتهامي فرج الله سلحشور را عرضه فيلم‌نامه به نام خود و نقض ماده 23 قانون حمايت از مؤلفان و مصنفان اعلام كرد و خواستار رسيدگي به پرونده شد.

بعد از اينكه قاضي حيدري موضوع اتهام را تفهيم كرد، سلحشور در دفاع از خود گفت: براساس كارشناسي كارشناسان تشخيص داده شده است كه بنده از فيلم‌نامه حضرت يوسف سرقت ادبي كردم ولي اين اتهام را قبول ندارم.

وي ادامه داد: من در همه عمر هيچ‌گاه مطالب كتاب شهاب‌الدين طاهري را نديدم و فقط دست نوشته آقاي حسيني را ديدم؛ در حقيقت من فقط يك قسمت از سناريو را از آقاي طاهري گرفتم و بعد از خواندن به او بازگرداندم.

سلحشور با بيان اينكه من كتاب آقاي طاهري را نديدم و ذره‌اي از سناريو آن استفاده نكردم، گفت: با توجه به ايده كارشناسي 20 درصد در تايپ و ارائه به صدا و سيما، 20 درصد در ساخت و 15 درصد در سوژه تقلب شده است.

وي ادامه داد: 2 قسمتي كه آقاي طاهري ادعا مي‌كند من استفاده كردم، كجاي سناريو است اين را بگويد؛ در واقع داستان و طرح اين فيلم‌نامه مال خداست و اگر كسي ادعا كند سوژه و طرح مال اوست بايد به عقلش شك كرد.

سلحشور با بيان اينكه آيا تايپ و ارائه به صدا و سيما جرم است، افزود: اگر از كتاب فيلم ساخته شود، جرم است؛ من اگر سرقت ادبي كردم بايد گفته شود كه از كجا تا كجا من از فيلم نامه سرقت كردم.

وي با بيان اينكه به نظر بنده كار كارشناسي در هوا است مخصوصا آن موضوع 20 درصد اوليه را كه كارشناسي گفته است، من قبول ندارم.

سلحشور با اشاره به اينكه 15 درصدي كه كارشناسي اعلام كرده است، قبول ندارم، گفت: سوژه مال كسي نيست كه بخواهد ادعا كند در واقع سوژه مال خداست؛ آيا اگر 2 نفر از يك جا و واحد براي از منبعي براي فيلم‌نامه خود استفاده كنند، نبايد 20 درصد شباهت داشته باشد.

وي اضافه كرد: شخص طاهري در مصاحبه‌هايش گفته كه 70 درصد فيلم‌نامه حضرت يوسف شبيه مال من است ولي در اين راستا گفته شده است كه فيلم‌نامه‌اش از قرآن و تفاسير آن نوشته شده است در حقيقت چرا براي شخص من شبيه قرآن نباشد.

سلحشور با بيان اينكه اگر طاهري خلاقيتي از خود داشته و من از آن استفاده كردم آن موقع بايد ادعا كند، گفت: خود آقاي طاهري گفته است كه كليات فيلم‌نامه‌اش شبيه من است بنابراين من تقلب از روي چه چيزي كردم.

سلحشور بيان كرد: اگر من كتاب آقاي طاهري استفاده كرده باشم بايد مثل بقيه منابع در پايان فيلم‌نامه ذكر مي‌كردم چرا نام اين منبع را نياوردم پس من استفاده نكردم.

وي با اشاره به اينكه من تا به حال كتاب آقاي طاهري را نديدم، گفت: بنده 12 نويسنده به عنوان شاهد دارم كه امضاء كردند كه طي 4 سال كتاب شهاب الدين طاهري تحت عنوان حضرت يوسف را نديدم.

بعد از بيان دفاعيات سلحشور، شهاب الدين طاهري شاكي پرونده در بيان اظهار خود گفت: هيچ كدام از صحبت‌هاي سلحشور را قبول ندارم تمام گفته‌هاي وي را جمع‌آوري كردم و به صورت لايحه‌ 25 صفحه‌اي به علاوه اسناد ارائه مي‌كنم.

وي با اشاره به اينكه از سال 77 تاكنون كه درگير اين قضيه شدم، اسناد را جمع‌آوري كردم، ادامه داد: در دادگاه قبلي نيز سند و مدركي در اين راستا ارائه و شاهدان را معرفي كردم.

طاهري با بيان اينكه همانطور كه حضرت يوسف زجر كشيدند، من نيز براي نوشتن كتابم، زجر كشيدم، گفت: از زمان صداگذاري فيلم مردان آنجلوس با يكي از دوستان صحبت كردم و از وي خواستم با سلحشور براي داستان يوسف صحبت كند قرار شد بعد از پخش سريال مردان آنجلوس با هم همكاري كنيم.

وي افزود: بعد از پايان سريال با سلحشور صحبت كردم و يك بخش از سناريو كه حدود 20 قسمت بود را به وي دادم تا اينكه آخر سال 77 عوامل سريال مردان آنجلوس خدمت مقام معظم رهبري رسيدند و بعد از آن لاريجاني اعلام كرد پروژه حضرت موسي در دستور كار است و بنده موضوع را به سلحشور گفتم و وي مدعي شد كه پروژه حضرت موسي با دستور رهبري بوده است و در اين زمان از سلحشور بريدم و با چند كارگردان ديگر صحبت كردم و آنها مدعي شدند كه اگر سيما فيلم مجوز دهد، همكاري مي‌كنيم.

طاهري با بيان اينكه مقداري از سناريو را به صورت خلاصه روايت فيلم‌نامه و در انتهاي آن فهرست سكانس‌ها را در اختيار سيما فيلم قرار دادم، گفت: مدتي بعد سيما فيلم با ذكر دلايلي در تاريخ در تير سال 78 به من جواب رد داد، آنها گفتند شخصي به نام شاهپوري هم طرح يوسف را ارائه داده اما ما قبول نكرديم و هيچ طرح ديگري هم در اين زمينه موجود نبود با وجود كوهي كه صدا و سيما جلوي من گذاشت تصميم گرفتم طرح را به صورت كتاب در اختيار جامعه قرار بدهم، اما قبل از آن به آيت‌الله هاشمي رفسنجاني متوسل شدم و از آنها خواستم به من كمك كند آقاي رفسنجاني هم به آقاي لاريجاني نامه زدند و گفتند از اين كتاب در فيلم استفاده شود.

وي بيان كرد: آقاي لاريجاني نيز نامه را براي آقاي مشيري مدير شبكه دو پاراف كردند اما مشيري گفت يك كمد فيلم‌نامه داريم كه در اولويت هستند بعد از آن به آقاي مكارم شيرازي موضوع را گفتم و ايشان هم با اين موضوع موافقت كردند و ديدار من با آقاي لاريجاني در آذر سال 79 را ترتيب دادند.

طاهري گفت: مدارك خود را به آقاي لاريجاني دادم ولي هنوز كتاب چاپ نشده بود و در آن مداركي كه به آقاي لاريجاني داده بودم حدود 50 تصاوير از صحنه‌هاي مختلف فيلم وجود داشت؛ به لاريجاني گفتم كه با شورجه و ميرباقري درباره كارگرداني فيلم صحبت كرده‌ام اما مخالفت كرده‌اند.

وي ادامه داد: لاريجاني از من خواست با سلحشور در خصوص صحبت كنم اما خودم به خاطر مشغله سلحشور در پروژه حضرت موسي حاضر به اين گفت‌وگو نبودم.

طاهري بيان كرد: لاريجاني به من گفت كه سلحشور در دو سال گذشته هنوز نتوانسته 15 قسمت از سريال موسي را تكميل كند و به دليل اينكه فيلم‌نامه شما آماده است، مي‌توانيد كار را شروع كنيد در اين راستا دست‌نويس‌هاي من در اختيار لاريجاني بود و احساس كردم كلاه سر من خواهد رفت.

وي ادامه داد: لاريجاني تقسيم كار كرده بود؛ عده‌اي را به سراغ فيلم حضرت موسي و عده‌اي را سراغ فيلم حضرت مريم و ديگر سريال‌ها رفته‌‌اند.

طاهري بيان كرد: سلحشور گفته بود كه اگر قرار است يوسف را بسازم شرطش آن است كه نويسنده و كارگردان خودم باشم من هم فهميدم كلاه گشادي به سر من مي‌رود و سريع تصميم به چاپ كتاب گرفتم.

وي افزود: در تاريخ 5 آذر 80 در روزنامه كيهان سلحشور مصاحبه كرد و مدعي شد كه گروه تحقيقي براي يوسف تشكيل شده و خودم نگارش آن را انجام خواهم داد.

طاهري با بيان اينكه بعد از چاپ كتاب، آن را به مقام معظم رهبري، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني و لاريجاني نشان دادم كه اگر مشكلي داشت وزارت ارشاد جلوي آن را مي‌گرفت، گفت: روزنامه‌هاي كيهان اطلاعات، قدس و همچنين ناشر كتاب در نمايشگاه اين كتاب من را معرفي كرد.

قاضي حيدري خطاب به طاهري بيان كرد: نامه آقاي رفسنجاني فقط جهت بررسي است و آقاي لاريجاني نامه را تأييد نكرده و گفته بايد بررسي شود.

طاهري در ادامه افزود: آنها در صدا و سيما به من پيشنهاد دادند كه كتاب را به قيمت 250 هزار تومان از من بخرند اما من قبول نكردم و كتاب را به مدت دو سال در اختيار آستان قدس رضوي قرار دادم و آنها تمام كتاب را تأييد كردند.

وي افزود: در 30 ارديبهشت سال 83 پلاني را در شبكه يك مشاهده كردم كه يكي از پلان‌هاي ابتدايي حضرت يوسف بود كه متوجه شدم محل ولادت حضرت يوسف را به اشتباه اعلام كردند در اين راستا با توجه به سابقه‌اي از سلحشور مي‌دانستم و مطلع بودم كه مرا خواهد كوبيد تا از كتاب يوسف من استفاده كند، به او نامه داده‌ام و گفتم كار خودت را كردي و بدان كه هر آغازي پاياني دارد.

ادامه دارد...

انتهاي پيام/ب

[ چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ ] [ 14:36 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

شالويي در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
همكاري بانك‌ها و بيمه؛ شرط نمايش آثار هنرمندان بزرگ دنيا در ايران

خبرگزاري فارس: محمود شالويي گفت: تاكنون دو اثر از گنجينه خارجي موزه هنرهاي معاصر به هلند و سوئيس امانت داده شده است و در صورتي كه شركت‌هاي بيمه و بانك‌هاي ايران همكاري كنند،‌ ما هم مي‌توانيم با تأمين هزينه بيمه آثار هنري، آثار هنرمندان بزرگ دنيا را براي نمايش در ايران به امانت بگيريم.


«محمود شالويي» مدير كل دفتر هنرهاي تجسمي وزارت ارشاد در گفت وگو با خبرنگار هنرهاي تجسمي فارس، روند امانت‌سپاري آثار گنجينه خارجي موزه هنرهاي معاصر تهران را مربوط به سال جاري دانست و گفت:‌ ارسال آثار گنجينه خارجي گنجينه موزه از امسال شروع شده است و تاكنون دو اثر از اين گنجينه را به كشورهاي هلند و سوئيس به امانت داده‌ايم.
وي افزود: روند امانت‌سپاري آثار گنجينه به كشورهاي خارجي،‌ توقف چند ساله‌اي داشته است و امسال تعاملات بين‌المللي ما در اين زمينه افزايش يافته است، اگر چه مقدمات آن از سال گذشته شروع شده است.
شالويي با اشاره به امانت‌سپاري سه تابلو ديگر از گنجينه خارجي موزه هنرهاي معاصر تهران به كشورهاي ژاپن، انگلستان و فرانسه گفت: موزه هنرهاي معاصر توكيو درخواست خود را براي امانت گرفتن اثر «جكسون پولاك» به موزه هنرهاي معاصر تهران ارائه كرده است و موزه لندن نيز خواستار به امانت گرفتن تابلو «طبيعت بي‌جان» اثر «پل گوگن» است. فرانسه نيز درخواست خود را براي امانت‌ گرفتن يكي از آثار گنجينه خارجي موزه هنرهاي معاصر تهران ارائه كرده است كه اين امانت‌سپاري‌ها تا پايان سال جاري انجام خواهد شد.
سرپرست موزه هنرهاي معاصر تهران همچنين از درخواست‌هاي برخي كشورهاي ديگر در اين زمينه خبر داد وگفت: كشورهاي ديگري هم درخواست‌هايي براي به امانت گرفتن آثار گنجينه خارجي موزه هنرهاي معاصر تهران داشته‌اند كه سرگرم بررسي آن‌ها هستيم و ايتاليا يكي از اين كشورهاست.
مدير كل دفتر هنرهاي تجسمي با بيان اين كه تعاملات بين‌المللي موزه هنرهاي معاصر تهران دو سويه است درباره امكان امانت گرفتن آثار هنرمندان خارجي براي نمايش در ايران گفت: ما هم متقابلاً مي‌توانيم آثار هنرمندان بزرگ دنيا را براي نمايش در ايران به امانت بگيريم كه در اين زمينه قصد برنامه‌ريزي داريم.
شالويي درباره چگونگي بيمه كردن آثار خارجي براي نمايش در ايران و تأمين هزينه‌هاي آن توضيح داد:
كشورهاي خارجي به كمك بانك‌ها و شركت‌هاي بيمه خود توانستند آثار خارجي گنجينه موزه هنرهاي معاصر تهران را براي نمايش در كشورشان بيمه كنند و ما هم در ايران چنانچه شركت‌هاي بيمه و يا بانك‌ها با ما همكاري كنند، مي‌توانيم متقابلاً آثار هنرمندان بزرگ خارجي را به ايران بياوريم.
وي افزود:‌به اين منظور با شركت‌هاي بيمه و بانك‌ها مذاكراتي را خواهيم داشت.
به گزارش فارس،‌ در نيمه دوم سال جاري تابلو «ترينيداد فرناندز» اثر هنرمند هلندي «وان دُنگن» با بيمه 60 ميليون دلاري به كشور هلند ارسال شد و تابلو «نقاش و مدلش» اثر «پابلو پيكاسو» با بيمه 100 ميليون دلاري به كشور سوئيس به امانت داده شده است.
انتهاي پيام/پ12

[ چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ ] [ 14:34 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

مسابقه اينترنتي «كلام امير» در هفته ولايت برگزار مي‌شود

خبرگزاري فارس: مديريت فرهنگي هنري مترو همزمان با هفته ولايت (عيد قربان تا عيد غدير خم) مسابقه اينترنتي «كلام امير» را براي شهروندان تهراني تدارك ديده است.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي مديريت فرهنگي هنري مترو ، هدف از اجراي اين برنامه‌، گسترش و تعميق شناخت شهروندان درباره الگوي ديني رسول‌اكرم(ص) و ائمه ‌هدي(ع)، تشريح و تحليل وقايع و حوادث تاريخ اسلام و شيعه، ترويج مراجعه و بهره‌برداري از متون مرجع ديني در زندگي روزمره شهروندان است .
سوالات اين مسابقه بر اساس كتاب «نهج‌البلاغه ترجمه محمد دشتي» استخراج شده است و علاقه‌مندان تا 15 آذرماه براي پاسخگويي به سوالات فرصت دارندبه پايگاه اينترنتي www.farhangsara.ir مراجعه و پس از دريافت سوالات جدول پاسخنامه را ارسال كنند .
مديريت فرهنگي هنري مترو به 3 نفر از شهروندان برتر شركت كننده در اين مسابقه، جوايزي را اهدا مي‌كند.
انتهاي پيام/پ25

[ چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ ] [ 14:33 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

همزمان با تولد چهارسالگي گروه قمر؛
«عقيلي» و «دهقان» پرنده را به پرواز درمي‌آورند

خبرگزاري فارس: همزمان با سالروز تولد چهارسالگي گروه موسيقي قمر،‌ سالار عقيلي كنسرت «پرواز پرنده پاييز» را به آهنگسازي «نويد دهقان» برگزار مي‌كند.


گزارش تصويري مرتبط

-------------------------------

به گزارش خبرنگار موسيقي فارس،‌ نشست خبري كنسرت «پرواز پرنده پاييز» صبح امروز با حضور سالار عقيلي خواننده، نويد دهقان آهنگساز و نوازنده كمانچه،‌ پژمان بلورچي تهيه كننده و مدير موسسه فرهنگي هنري نهاله رودكي و حسين تفرشي مدير اجرايي اين كنسرت در موسسه فرهنگي- هنري نهاله رودكي برگزار شد.
در ابتداي اين نشست بلورچي با اشاره به روند برگزاري اين كنسرت گفت: طي صحبت با نويد دهقان سرپرست و آهنگساز گروه موسيقي قمر و نيز تعدد كنسرتها در آخرين روزهاي پاييز با توجه به نزديكي به ماه محرم، تصميم گرفتيم با بازگشت سالار عقيلي از تور آمريكا، اين كنسرت را 11 و 12 آذر در سه سانس برگزار كنيم.
وي ادامه داد: اصولا براي هر خواننده در هر ژانري اجرا در دوسانس پشت سرهم سخت خواهد بود اما با توجه به بالا بودن هزينه‌هاي برگزاري كنسرت مجبور به اجرا به اين شيوه هستيم در واقع اگر كنسرتي 3 سانس اجرا نشود براي برگزار كننده منجر به ضرر مي‌گردد.

**«پرواز پرنده پاييز» حرف جديدي براي گفتن دارد
-------------------------------------------------------

در ادامه اين نشست نويد دهقان سرپرست و آهنگساز گروه موسيقي قمر در خصوص اين كنسرت گفت:من معتقدم كه هر كنسرتي بايد دليلي براي خود داشته باشد اين برنامه نيز با تفكر يكساله شكل گرفته به گونه‌اي كه حرف‌هاي جديدي براي گفتن از جهت محتوايي دارد در واقع با حفظ فرم اصلي و با تغيير از نظر محتوا اين كنسرت را كه عنوان «پرواز پرنده پاييز» را دارد به صحنه مي‌بريم.
وي با بيان اينكه اين كنسرت روايتي را به شنونده منتقل مي‌كند، اظهار داشت: روند قطعات به گونه‌اي است كه مفهومي واحد را به شنونده القا مي‌كند درواقع اشعار به هم پيوستگي خاصي به هم دارند.
اين نوازنده كمانچه افزود: ما در اين اجرا قطعاتي را در آواز دشتي، اصفهان و راست پنجگاه بر اساس اشعاري از اخوان ثالث،‌سياوش كسرايي و هوشنگ ابتهاج اجرا خواهيم كرد كه البته در ميان تصانيف چند ساز و آواز هم خواهيم داشت.
وي با اشاره به اجراي شعر «پرنده» از سياوش كسرايي كه محور اصلي اين كنسرت است، گفت: بارها اين شعر را با صداي خود سياوش كسرايي گوش كرده بودم، اما برخي مواقع يك شعر را بارها مي‌خوانيم و از آن لذت مي‌بريم اما بعد از مدتي كه مجددا آن را مرور مي‌كنيم، انگار چيز جديدي در اين شعر پيدا شده است. شعر «پرنده» سياوش كسرايي نيز براي من چنين حسي داشت. اين شعر كاملا متفاوتي است كه من آهنگم را در سه بخش براي آن تنظيم كرده‌ام به گونه‌اي كه كار از آواز دشتي شروع و در ادامه به آواز اصفهان و سپس به راست‌پنج‌گاه مي‌رسد.
وي با بيان اينكه كليت اشعار اين كنسرت را بر اساس قطعه پرنده انتخاب كرده‌ام، اظهار داشت: در اين كنسرت ما پنج يا شش تصنيف را اجرا خواهيم كرد كه تعدادي از آنها مربوط به اجراهاي گذشته گروه «قمر» مي‌شود در كنار آنها نيز تصنيف «سوخته‌بال» از اخوان ثالث، «ميهني» از سياوش كسرايي، « ابر» از سياوش كسرايي و سايه، « پرنده» از سياوش كسرايي و « شوخي» از سعدي را اجرا خواهيم كرد كه در اين ميان قطعه «شوخي» كار متفاوتي است، زيرا مي‌خواستيم براي شنوندگان تنوع ايجاد كنيم چرا كه همه قطعات مخاطب را به تفكر وا مي‌دارد.


** كنسرت گروه قمر براي مخاطبان ادبيات ايران جذاب‌تر خواهد بود
----------------------------------------------------------------------

دهقان در ادامه صحبت‌هاي خود با اشاره به تفاوت اين كنسرت با ساير اجراهاي گروه قمر گفت: دو مسئله فرم و محتوا هميشه در موسيقي مطرح بوده كه ما نيز در اين اجرا محتوا را برجسته كرده‌ايم به گونه‌اي كه تمامي تفاوت اجرايي ما در محتواست.
وي بيان داشت: با توجه به انتخاب اشعار كه بيشتر مضمون اجتماعي دارد من فكر مي‌كنم اين كنسرت براي مخاطبان ادبيات ايراني بيشتر جذاب‌تر است.

**دهقان: هيچ وقت به دنبال نوع آوري نبوده‌ام
--------------------------------------------------------

اين آهنگساز در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود در خصوص نوع آوري در موسيقي بيان داشت: من هيچ وقت در كارم به دنبال نوع آوري نرفتم، اما با توجه به اينكه در سالهاي اخير به محتواي كار توجهي نشده سعي كردم در روند آهنگسازي همزمان با فرم به مقوله‌ محتوا نيز بپردازم.
وي ادامه داد: امروز « پرواز پرنده‌ پاييز» حرف گروه ما از جامعه است. ما سعي كرديم با اين اجرا مخاطب تفكر كند چرا كه او نه با نوع آوري بلكه با انديشه‌ هنرمند او را مي‌شناسد.
سالار عقيلي نيز در اين خصوص گفت: من تا كنون مورد خاصي كه به موسيقي ما در تلفيق كمك كند ، نديدم.به نظرم تلفيق موسيقي فقط در حدي به جذب مخاطب جوان به اين هنر كمك كرده است.
اين خواننده اظهار داشت: كاري كه ما اجرا مي‌كنيم جان موسيقي است كه بدون هيچ تغيير و تحولي اجرا مي‌شود.

**دست‌هايي براي تحقير موسيقي سنتي در كار است
--------------------------------------------------------------

در ادامه اين نشست سالار عقيلي با اشاره به هزينه‌هاي بالاي اجرا گفت: متاسفانه قيمت اجاره سالن‌ها براي موسيقي اصيل ايراني خيلي بالاست و همان پولي كه براي كنسرتهاي پاپ مي‌گيرند با موسيقي سنتي برابري مي‌كند البته اين مسئله در خصوص آلبوم‌هاي موسيقي هم صدق مي‌كند چرا كه شركت‌هاي توزيع كننده كارهاي پاپ را پخش مي‌كنند و از انتشار آثار سنتي به بهانه عدم فروش سر باز مي‌زنند و اين در حالي است كه در آمار فروش اين صحبتها صحت ندارد و ديده مي‌شود كه آثار سنتي در راس آمار فروش قرار دارند.
وي افزود: به نظرم من دستهايي وجود دارد كه مي‌خواهند موسيقي پاپ را تقويت و در مقابل موسيقي سنتي و فاخر را تحقير كنند.
اين خواننده در خصوص زمان كم براي تمرين با گروه قمر اظهار داشت: من به تازگي از تور موسيقايي آمريكا بازگشته‌ام و در اين چند روز تمرينات اين كنسرت را آغاز كرده‌ايم اما من در طول مدت سفرم كارها را به صورت ضبط شده به همراه داشتم و خود تمرين مي‌كردم هرچند كه فشرده بودن زمان اين كنسرت خيلي سخت‌تر از تور آمريكا نيست چرا كه ما در آن تور با فاصله نزديك به هم در مكان‌هاي مختلف به روي صحنه مي‌رفتيم.
دهقان نيز در اين خصوص گفت: ارتباط گروه قمر با سالار عقيلي از سال 86 شكل گرفته و در اين مدت ما به لحاظر احساسي و سليقه‌اي بسيار به هم نزديك شديم.برخي از اين قطعات را سالار عقيلي پيش از اين شنيده بود، لذا اين ارتباط قبل از اجراي گروه وجود داشته و يك ماه قبل از سفر ايشان قطعات را انتخاب و با هم هفكري كرده‌ايم.
وي ادامه داد: احساس مشتركي ميان من، سالار عقيلي و ساير اعضاي گروه وجود دارد و عدم تغيير در تركيب اجرايي گروه قمر نيز عامل ديگري است كه ثابت مي‌كند اين ارتباط تنها متكي به برگزاري يك كنسرت نيست، بلكه ما به يك ارتباط منسجم و احساسي با هم داريم.

** قمر چهارسالگي‌اش را با كنسرت جشن مي‌گيرد
----------------------------------------------------------

نويد دهقان در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با بيان اينكه اجراي اين كنسرت به نوعي جشن تولد 4 سالگي گروه قمر است، اظهار داشت: در مدت زمان شكل‌گيري گروه قمر هر ساله يك كنسرتي را در تهران و يا شهرستانها برگزار كرده‌ايم و اين اجرا نيز هم به بهانه جشن تولد گروه و هم تولد سالار عقيلي است.
وي ادامه داد: ما احتمالا قبل و يا بعد از اين كنسرت آلبوم جديد گروه را با عنوان «هواي آفتاب» منتشر خواهيم كرد.

**عقيلي:من از سبك خودم در خواندن خارج نمي‌شوم
------------------------------------------------------------

سالار عقيلي خواننده اين كنسرت با اشاره به شيوه آوازي خود در اين كنسرت متفاوت گفت: پرتحرك بودن قطعات و نيز پرمغز بودن اشعار، از ويژگي‌هاي اين كنسرت است درست كه شيوه خواندن بايد منطبق بر اين ويژگي‌ها باشد اما من هيچ وقت از سبك خودم خارج نشده‌ام و هميشه سعي كردم اين سبك را براي خودم نگه‌ دارم.
وي افزود: در اين كنسرت كارها فقط از نظر محتوايي تغيير كرده و با توجه به انتخاب اشعارهاي با مضمون اجتماعي و حماسي ، قطعات از صلابت بيشتري برخوردارند.

** قطعات كنسرت، ملي-ميهني است
----------------------------------------------

اين خواننده در خصوص اجراي آثاري نوستالژيك از اركستر ملي در اين كنسرت گفت: فرم و فضاي اين كنسرت بسيار متفاوت از آن چيزي است كه در اركستر ملي شنيده مي‌شود اما قطعات اين كنسرت نيز همانند كارهاي آن اركستر ملي- ميهني و حماسي است.

**بلورچي: تخفيف 20 درصدي برج ميلاد در كل هزينه‌ها ناچيز است
------------------------------------------------------------------------------

پژمان بلورچي تهيه كننده اين كنسرت در خصوص تخفيف 20 درصدي برج ميلاد براي كنسرتهاي سنتي گفت: اين تخفيف در نظر گرفته شده ولي در كل هزينه‌ها بسيار ناچيز است.
تفرشي مدير اجرايي اين كنسرت نيز در اين خصوص گفت: با توجه به تلاقي كنسرت ما با ديگر اجراها، تصميم گرفتيم يك مقدار بهاي بليت‌ها را نسبت به كنسرتهاي ديگر كمتر در نظر بگيريم تا دوستاني كه قصد رفتن به ديگر اجراها را دارند با مشكل مالي از نظر خريد بليت‌هاي كنسرت مواجه نشوند.
وي در خصوص قيمت بليت‌هاي اين اجرا افزود: بليت‌ها را براي طبقه همكف 30 تا 45 هزار تومان و براي بالكن 25 هزار تومان در نظر گرفته‌ايم.

**گروه قمر بعد از محرم و صفر به شهرستانها مي‌رود
--------------------------------------------------------------

در پايان اين نشست بلورچي مدير موسسه فرهنگي هنري نهاله رودكي گفت: بعد از ماه محرم و صفر قصد داريم اين كنسرت را در شهرستانها نيز برگزار كنيم.
به گزارش فارس، كنسرت «پرواز پرنده پاييز» 11 آذر ساعت 30/18 و 12 آذر در دو سانس 30/18 و 30/21 در مركز همايش‌هاي برج ميلاد برگزار مي‌شود.
انتهاي پيام/ف

[ سه شنبه دوم آذر ۱۳۸۹ ] [ 22:21 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

نقبي به موسيقي كرمانشاهي در گفت‌وگوي تفصيلي با فارس؛
دارابي: موسيقي محلي ايران در تيررس سارقان هنر قرار دارد

خبرگزاري فارس: محمدرضا دارابي خواننده ترانه‌هاي محلي كرمانشاهي با اشاره به اين كه موسيقي محلي ايران در تيررس سارقان هنري قرار دارند، گفت: براي دفاع از حريم آثار موسيقايي محلي ايران، جز مسئولان، خود هنرمندان موسيقي مي‌توانند در حفظ اصالت‌هاي اين موسيقي نقش داشته باشند.


به گزارش خبرنگار موسيقي فارس، كرمانشاه به عنوان بزرگترين شهر كردنشين و مركزيت غرب كشور زادگاه هنرمندان و بزرگاني در عرصه فرهنگ و هنر بوده كه نامشان در تاريخ اين مرز و بوم با افتخار به ثبت رسيده است.
محمدرضا دارابي،خواننده خوش صدا و پيشكسوت كرمانشاهي كه سالهاي سال است در وادي موسيقي محلي فعاليتي مستمر داشته و دارداز جمله مناديان فرهنگ و هنر ديار كرمانشاهان محسوب مي‌شود كه مناطق كردنشين غرب ايران با ترانه‌هاي زيباي اين هنرمند با گويش كردي كلهري كرمانشاهي به خوبي آشنا هستند.
او مي‌گويد: «براي دفاع از حريم اصالت هاي آثار موسيقي محلي ايران كه قدمت برخي از آنها شايد به دهها سال برسد، مي‌توان به نقش دو گروه در اين ميان اشاره كرد. گروه اول مسئولان مربوطه هستند كه نبايد اجازه دهند آثاري كه اصالتا محلي بوده اما به فارسي برگردانده شده در جامعه منتشر شود و حتي بايد با افرادي كه به چنين سرقت‌هايي دست مي‌زنند، برخورد شود. اما گروه دوم خود هنرمندان موسيقي هستند كه مي‌توانند و بايد نقش مهمي در حفظ اصالت‌هاي موسيقي محلي و مقامي داشته باشند...»
آثار ارزشمندي همچون گلاره، شور شيرين، سورمه خيال، رقص پروانه و... از جمله آلبوم هاي زيبا و ماندگار محمدرضا دارابي است كه همگي با گويش اصيل كرمانشاهي اجرا شده و به نوعي با خاطرات مردمان آن ديار عجين شده است.
وي متولد سال 1330 است و از 18 سالگي فعاليت موسيقايي خود را با راديو و تلويزيون كرمانشاه آغاز كرد و رديف‌هاي موسيقي را نزد محمود بلوري فرا گرفت و در طول فعاليت‌هاي هنري خود از رهنمودهاي هنرمنداني همچون محمدرضا شجريان، حاتم عسگري و شادروان مجتبي ميرزاده بهره‌مند شد.
او همكاري رسمي خود را با اركستر فرهنگ و هنر كرمانشاه به سرپرستي استاد كيخسرو پورناظري ادامه داد و در سال 1367 در جشنواره موسيقي فجر در بخش سنتي موفق به دريافت ديپلم افتخار شد.
دارابي در سال 1370 به تهران عزيمت نمود و فعاليت‌هاي هنري خود را به طور مستمر با گروه‌هاي هنري و صداوسيما ادامه داد كه اين همكاري همچنان نيز ادامه دارد.
ترانه‌هاي زيباي محلي كرمانشاهي كه با صداي دارابي اجرا و از صداوسيماي مراكز كرمانشاه و كردستان پخش مي‌شود در خاطره مردم آن ديار بسيار جذاب و خاطره انگيز است.
دارابي اهل مصاحبه و مطرح شدن در سطح رسانه ها نيست و به همين علت تاكنون گفتگويي مطبوعاتي و رسانه‌اي از اين هنرمند در رسانه‌ها منتشر نشده است.با اين حال پيشنهاد ما را براي انجام گفتگويي دوستانه پذيرفت و در يك روز پاييزي به ديدارش رفتيم.
آنچه كه مي‌خوانيد ماحصل گفتگوي سه ساعته ما با اين هنرمند كرمانشاهي است.

** جناب آقاي دارابي ،در چه سالي و چگونه فعاليت هنري خود را رسما آغاز كرديد؟
- به نام خدا، در سال 1348 بود كه تلويزيون كرمانشاه افتتاح شد و برنامه اي پخش مي شد به نام زنگ تفريح كه در آنجا گاهي اوقات غزل هايي به تقليد از ايرج – حسين خواجه اميري – مي خواندم و اين كارها تقريبا غير رسمي بود تا اينكه در سال 1352 در مركز حفظ و اشاعه موسيقي در كرمانشاه به سرپرستي مسعود زنگنه فعاليت موسيقايي خود را ادامه دادم و آهنگ معروف "ما گوشه نشينان خرابات الستيم " را اجرا كردم كه بارها از صداوسيماي محلي و سراسري پخش شد و مورد استقبال قرار گرفت.پس از آن به دعوت اداره فرهنگ و هنر آن زمان با اركستر آن مركز به سرپرستي استاد كيخسرو پورناظري همكاري خود را آغاز كردم و پس از آن تا سالهاي بعد از انقلاب نيز همكاري خود را با صداوسيما و گروه هاي هنري كرمانشاه ادامه دادم.

**در زمان جنگ تحميلي كرمانشاه يكي از كانون هاي مهم خط مقدم جبهه بود و آثار فراواني محلي در صدا و سيماي كرمانشاه توليد و پخش شد كه به ياد دارم چند اثر زيباي محلي با صداي شما در همان زمانها از راديو و تلويزيون كرمانشاه پخش شد، در اين باره قدري توضيح دهيد.
- كار كردن در شرايط جنگي بسيار دشوار است. در زمان جنگ تحميلي كرمانشاه به دليل موقعيت خاص جنگي زير بمباران و موشك باران دشمن بعثي قرار گرفت و به همين علت ضبط كارهاي موسيقايي در صداوسيماي مركز كرمانشاه بسيار سخت بود و اضطراب هاي خاص خود را داشت. اما با اين حال هنرمندان آن زمان در مركز كرمانشاه با عشق و علاقه خاصي به ساختن آهنگ هاي فاخر و حماسي در گويش هاي فارسي و كردي مي‌پرداختند. بنده هم در آن زمان و بنا بر حسب و ظيفه ملي و ميهني چند آهنگ كردي كرمانشاهي را اجرا كردم از جمله آنها آهنگ كردي "قسم ايران " با شعري از شاعر خوب كرمانشاهي آقاي محمدرضا فتاحي بود كه بارها از صداوسيماي مركز كرمانشاه پخش شد.
كارهاي متفرقه زيادي هم در مركز كرمانشاه اجرا و ضبط كرديم كه هر كدام به مناسبت‌هاي خاصي پخش شدند مثل آهنگ‌هايي به مناسبت ميلاد حضرت علي (ع) يا اعياد مبعث يا غديرخم و...
گرچه متاسفانه در سال‌هاي دفاع مقدس صداوسيماي مركز كرمانشاه اركستر مشخصي نداشت و بچه‌ها بنا بر عشق و علاقه شخصي با هم همكاري مي‌كردند و آثار زيبايي را اجرا مي‌نمودند اما بعدها با تلاش هنرمندان صداوسيما اركستر مركز كرمانشاه به سرپرستي هنرمند پيشكسوت كرمانشاهي آقاي خليل چاله چاله داير شد و توسط اين گروه آهنگ‌هاي كردي و فارسي فراواني اجرا و پخش شد كه آن آثار زيبا و خاطره انگيز هنوز هم در آرشيو صدا و سيماي مركز كرمانشاه موجود است و اميدوارم شركت سروش بتواند اين آثار را منتشر كند تا جوانان امروزي بتوانند با فرهنگ موسيقايي زمان جنگ آشنا شوند و بدانند كه در آن شرايط خاص جنگي هنرمندان صداوسيماي مركز كرمانشاه چه آثاري را و با چه كيفيتي توليد و پخش مي‌كردند.

**با همين اركستر صداوسيما در جشنواره موسيقي فجر هم شركت مي‌كرديد؟
- بله،اصولا يكي از انگيزه هاي اصلي مسئولان وقت صداوسيماي مركز كرمانشاه براي تشكيل اين اركستر شركت در جشنواره موسيقي فجر بود كه براي اولين دهه انقلاب اسلامي اين اركستر رسما فعال شد و آهنگي فارسي به نام "قافله سالار " از ساخته هاي مسعود رضا خزعلي كه از هنرمندان خوش ذوق آن ديار است را خواندم و در سال 1367 در جشنواره موسيقي فجر به عنوان خواننده مطرح موفق به دريافت ديپلم افتخار شدم.

**آقاي دارابي! مردم كُرد زبان شما را به عنوان خواننده ترانه‌هاي محلي كرمانشاهي مي‌شناسند، چگونه شد كه به اجراي آثار كردي كلهري يا همان كرمانشاهي پرداختيد؟
- به سئوال خوبي اشاره كرديد. بنده در سال 1370 به تهران آمدم و تصميم گرفتم آهنگ ها و ترانه هاي اصيل و قديمي محلي كرمانشاهي را كه كم كم داشت از خاطره‌ها پاك مي‌شد، بازسازي و اجرا كنم كه اغلب اين آثار با اشعار پر محتوا همراه بود و اصولا كرمانشاهيان قديم با اين آثار خاطره‌هاي فراواني داشتند. از همين رو اولين آلبوم را به نام "گلاره " در همان سال ارايه كردم كه به لطف خداوند مهربان مورد استقبال مردم قرار گرفت. در ارايه اين كارها هم تمام سعي خود را معطوف به اين امر كردم كه اين آثار را با گويش خالص كرمانشاهي بخوانم.پس از آن آلبوم‌هاي ديگري از جمله شور شيرين، سرمه خيال، رقص پروانه و... را اجرا كردم كه اغلب با تنظيم هنرمندانه زنده ياد سهيل ايواني و شادروان استاد مجتبي ميرزاده همراه بود و البته كنسرت‌هاي متعددي هم در داخل و خارج كشور به همراه گروه‌هاي مختلف هنري اجرا كردم.

**در سال‌هاي اخير شاهد اين پديده نوظهور در عرصه موسيقي سنتي كشورمان بوديم كه برخي‌ها آهنگ‌هاي كردي را با اشعار فارسي تنظيم كرده و با صداي خوانندگان موسيقي سنتي اجرا و منتشر مي‌كنند. شما به عنوان يك خواننده محلي چه نظري درباره اين قبيل كارها داريد؟
- آهنگ‌هاي كردي و خصوصا كرمانشاهي از شور و حركت خاصي برخوردار است و تم‌هاي زيبا و جذابي دارند، به همين علت مورد توجه نيز قرار مي‌گيرند اما متاسفانه برخي از هنرمندان با تغيير دادن اشعار آن از كردي به فارسي، اين آهنگ‌ها را در اختيار برخي خوانندگان قرار مي‌دهند كه به نظر من، در وهله اول اين كار يك سرقت هنري محسوب مي‌شود و در وهله دوم اصالت اوليه آن آهنگ را از بين مي‌برد. در اين ميان آقاي عليرضا افتخاري بيش از ساير خوانندگان آهنگ‌هاي كردي را به فارسي خوانده‌اند. مثلا آهنگ بسيار زيبا و معروف كرمانشاهي به نام "حرير حريره " را به فارسي تغيير داده و با اين شعر "از نگاه ياران به ياران ندا مي‌رسد " با صداي يكي از خوانندگان اجرا و پخش شده است. متاسفانه وقتي هم انتقاد مي‌كنيم و مي‌گوييم اين كارها سرقت هنري به حساب مي‌آيد و آن شعر فارسي اصلا به اين آهنگ نمي‌خورد، بلكه آهنگ كردي را هم از اصالت اوليه مي‌اندازد، گوش كسي بدهكار نيست. البته اين نوع سرقت موسيقايي فقط مختص آهنگ‌هاي كردي كرمانشاهي نيست بلكه حتي ديده شده بسياري از آهنگ‌هاي گيلكي يا تركي را هم به فارسي برگردانده‌اند.

** اما سهم آهنگ‌هاي كردي كرمانشاهي در اين سرقت‌ها بيشتر بوده و بيشتر از ساير مناطق مورد دستبرد برخي‌ها قرار گرفته است، علت اين موضوع را در چه مي‌بينيد؟
- بله كاملا صحيح است. در ميان موسيقي‌هاي محلي و مقامي ايران، موسيقي كردي و خصوصا كرمانشاهي بسيار متنوع، شاد و پرتحرك است و در تمامي دستگاه‌هاي موسيقي و با وسعت زيادي قابليت اجرا بر روي سازهاي مختلف ايراني و حتي غير ايراني دارد كه اين قابليت در برخي موسيقي هاي مقامي ايران وجود ندارد. به عنوان مثال موسيقي لري بيشتر در ماهور اجرا مي شود يا موسيقي خراسان شمالي فقط بر روي ساز تنبور خراساني قابليت اجرا دارد آن هم در دستگاه‌هاي محدودي، ولي موسيقي كردي كرمانشاهي سواي تنوع و رنگ‌آميزي‌هاي شاد و جذابيت‌هاي منحصر به فردش،در كل دستگاه‌ها و گوشه‌هاي موسيقي سنتي ايران قابليت اجرا دارد و بر روي تمامي سازها مي‌توان اين آهنگ‌ها را نواخت و هيچگونه محدوديتي در آن وجود ندارد و از همه مهم‌تر به دليل همين تنوع فوق‌العاده شنونده هم لذت خاصي از اين نوع موسيقي مي‌برد، كه اين عوامل را مي‌توان از جمله دلايل به سرقت رفتن آهنگ‌هاي كردي كلهري كرمانشاهي توسط سارقان عرصه موسيقي عنوان كرد.

**در مقابله با اين سرقت‌ها چه بايد كرد؟
- براي دفاع از حريم اصالت‌هاي آثار موسيقي محلي ايران كه قدمت برخي از آنها شايد به ده‌ها سال برسد، مي‌توان به نقش دو گروه در اين ميان اشاره كرد. گروه اول مسئولان مربوطه هستند كه نبايد اجازه دهند آثاري كه اصالتا محلي بوده اما به فارسي برگردانده شده در جامعه منتشر شود و حتي بايد با افرادي كه به چنين سرقت هايي دست مي زنند برخورد شود. اما گروه دوم خود هنرمندان موسيقي هستند كه نبايد به چنين سرقت‌هايي دامن بزنند. يعني خود هنرمندان موسيقي مي‌توانند و بايد نقش مهمي در حفظ اصالت‌هاي موسيقي مقامي ايران داشته باشند و نه تنها خود مروج چنين اقدام زشت و غيرهنري نباشند بلكه با سارقان اين آهنگ ها هم مقابله كنند. اما متاسفانه شايد چنين كاري در عمل قابل اجرا نباشد، چرا كه از يك طرف وزارت ارشاد به راحتي به اين آثار مجوز توليد و انتشار مي‌دهد و صدا و سيما نيز بدون هيچگونه مانعي اين آثار را از راديو و تلويزيون پخش مي‌كند.

**در سال‌هاي بعد از جنگ تحميلي در مراسم شادي و عروسي مناطق كردنشين غرب ايران سازهاي محلي همچون سرنا،دوزله، دف يا دهل كه بخشي از هويت فرهنگي و تاريخي مردم بود جاي خود را به سازهاي غربي همچون ارگ يا گيتار داده است.شما به عنوان يك هنرمند پيشكسوت كرمانشاهي اين تغيير و تحول از سنت به مدرنيته را در عرصه موسيقي محلي ايران چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
- متاسفانه اين موضوعي كه اشاره كرديد يك اتفاق ناخوشايند است كه در دهه هاي اخير در مراسم شادي و عروسي مردم مناطق كردنشين ايران ديده مي شود و ديگر از سازهاي اصيل محلي خبري نيست و شايد هم راهكاري براي برخورد با اين پديده ناخوشايند فعلا وجود ندارد و در واقع اين را بايد از ضرر و زيان هاي حركت به سمت دنياي مدرنيته دانست كه آلوده شدن جامعه به آن و فراموش نمودن اصالت هاي چندين و چند هزار ساله خود اجتناب ناپذير است. اما به عقيده من مهم‌ترين راهكار مقابله با اين سيل ويرانگر موج مدرنيته آگاه كردن افكار عمومي نسبت به داشته هاي اصيل و ارزشي فرهنگ غني خودمان است. به بيان ديگر بايد گفت در عصر رايانه و دنياي فن‌آوري‌هاي تكنولوژيكي شما نمي‌توانيد با پديده‌هاي نوظهور عصر مدرنيته مبارزه كنيد بلكه بيداري و هوشياري مردم مي‌تواند از ميزان زيان‌ها و تخريب‌هاي اين موج مدرنيته در عرصه فرهنگ ، هنر و اصالت‌ها و ارزش‌هاي اصيل و ريشه‌دار بكاهد، چون وقتي كه فرد يا افرادي سنت‌ها و اصالت‌ها و ارزش‌هاي جامعه خود را بشناسند مي‌توانند در پاسداري از آن بكوشند، كه در اين ميان رسانه‌ها نقش مهمي در حفظ ارزش‌ها، سنت‌ها، باورها و عقايد جامعه بر عهده دارند.

**تفاوت موسيقي پاپ كُردي كه اين روزها بسيار رواج پيدا كرده و خوانندگان متعددي در اين زمينه فعاليت مي‌كنند با موسيقي اصيل كُردي در چيست و اصولا شما اين دو مقوله را چگونه مي‌بينيد؟
- همچنان كه موسيقي سنتي ايران شنوندگان خاص خود را دارد، موسيقي اصيل كردي هم شنوندگان خاصي دارد. موسيقي پاپ كردي هم در رديف آثار مصرفي است و اصولا هيچ‌گونه جايگاه ارزشي در جامعه ندارد و قطعا مهر ماندگاري تاريخ را هم نخواهند خورد. شما ببينيد در همين چندين سال اخير كه اين موسيقي‌ها رواج پيدا كرده آثار فاخر و ماندگاري از اين نوع سبك موسيقي شنيده نشده، چون موسيقي مقامي ريشه در اصالت‌هاي چندين هزار ساله مردم دارد و به مراتب اثرگذاري آن هم بيشتر است لذا ماندگاري آن هم به مراتب بيشتر از موسيقي بي‌هويتي به نام پاپ است.

** آقاي دارابي به نظر شما چرا موسيقي ايراني بيشتر در انحصار كُردهاست و معمولا بسياري از بزرگان موسيقي سنتي ايران كُرد هستند؟
- خب دلايل مختلفي دارد از جمله شرايط زيست محيطي مناطق كردنشين ايران و عجين بودن موسيقي در زندگي روزمره مردمان كُرد در طي ساليان متمادي، موسيقي كردي در واقع موسيقي شادي، بزمي، رزمي و عزاداري است. يعني شما همه اين موارد را در موسيقي محلي كردي مي‌توانيد پيدا كنيد. به عنوان مثال براي جشن تولد كودك و عروسي موسيقي‌هاي خاصي وجود دارد، براي لحظه عبادت آهنگ‌هاي ويژه‌اي وجود دارد، براي هنگام جنگ نيز موسيقي رزمي داريم و يا هنگام فوت عزيزان آهنگ "چمري " – چه مي‌بري؟ - در هنگام تشيع جنازه و دفن اموات خوانده و اجرا مي‌شود و از طرفي هم غني بودن موسيقي مناطق كردنشين سبب گرديده تا استعدادهاي فراواني در زمينه موسيقي در مناطق كردنشين رشد پيدا كند و به همين علت است كه در حال حاضر مي‌توان گفت موسيقي ايراني در انحصار كُردهاست و بيشتر موزيسين‌هاي ايراني كُرد هستند.

** به عنوان سئوال آخر، آيا كار جديدي در دست توليد يا انتشار داريد؟
- با گروه هفتاد نفره كوبان در حال تهيه آثاري از كارهاي كُردي كرمانشاهي هستم كه به شكل كنسرت و كاست در آينده‌اي نزديك ارايه خواهد شد.

-----------------------------------
گفتگو : ايرج نظافتي
-----------------------------------
انتهاي پيام/ا-11

[ سه شنبه دوم آذر ۱۳۸۹ ] [ 22:19 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

«درك گليسون» رهبر جديد اركستر سمفونيك تهران شد

خبرگزاري فارس: براساس تصميم شوراي سياستگذاري اركستر سمفونيك تهران، «درك گليسون» رهبر مهمان اركستر شد و از امروز تمريناتش را آغاز كرد.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه اطلاع رساني موسيقي ايران، اركستر سمفونيك تهران پس از انتخاب گليسون، تمرينات خود را با سمفوني شماره شش چايكوفسكي آغاز كرده و به زودي تاريخ كنسرت اركستر اعلام خواهد شد.
درك گليسون در دوبلين پايتخت ايرلند متولد شد. از دوران كودكي به فراگيري پيانو و سازهاي زهي پرداخت و پس از آن تحصيلات عالي موسيقي را در زمينه‌هاي آهنگسازي و رهبري اركستر در كنسرواتوارهاي دوبلين، لندن و وين ادامه داد.وي همچنين در دانشگاه‌هاي كاليفرنيا و لس‌آنجلس به تحصيل موسيقي فيلم پرداخت. گليسون از 15 سالگي به عنوان نوازنده منتخب كشورش وارد اركستر جوانان اروپا شد.
اين اركستر در فستيوال‌هاي معتبري مانند سالز بورگ و فستيوال ادينبورگ كه در آن زمان زير نظر بزرگاني همچون هربرت فون كارايان و لئونارد برنستاين اداره مي‌شد، روي صحنه مي‌رفت.
گليسون در سال 1984 برنده جايزه رهبري اركستر در لندن شد و از آن پس با اركسترهاي متعددي ازقبيل اركستر سمفونيك لندن و اركستر سمفونيك BBC به اجراي برنامه پرداخت.
بنابر تجربيات وي در آهنگسازي، درك گليسون در سرتاسر اروپا و آمريكا آثار متعددي از آهنگسازان معاصر را اجرا و ضبط كرده است كه از مهم‌ترين اين اجراها مي‌توان به رهبري اركستر Da Camera Fiorentina كشور ايتاليا، اركستر دولتي چك، اركستر RTL لوكزامبورگ، اركستر سمفونيك هلند، اركستر Szombathely مجارستان، اركستر راديو دانمارك، اركستر سمفونيك راديو ملي بلغارستان، اركستر فلارمونيك بلغارستان، اركستر سمفونيك لندن و اركستر سمفونيك BBC اشاره كرد.
از ضبط‌هاي وي، فانتري رومئو و ژوليت از چايكوفسكي و زدراويستا اثر پروكفيف است كه توسط كمپاني كارلتونو با كر و اركستر سمفونيك لندن اجرا شده است.
از مهمترين اجراهاي وي در زمينه اپرا، مي­توان به لاتراويتا اثر وردي ـ دُن ژوان، عروسي فيگارو و فلوت سحرآميز اثر موتسارت، كارمن اثر بيزه و اوژن اونگين اثر چايكوفسكي اشاره كرد.
وي در حال حاضر رهبر اركستر فيلارمونيك دوبلين و آخرين رهبر مهمان اركستر سمفونيك تهران تا پيش از محرم و صفر است.
انتهاي پيام/پ28

[ سه شنبه دوم آذر ۱۳۸۹ ] [ 22:18 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

امير سام آخرين قطعات از بابك بيات را خواند

خبرگزاري فارس: آخرين قطعات از ساخته‌هاي زنده‌ياد «بابك بيات» به خوانندگي امير سام در آلبوم موسيقي «آخرين ثانيه» توسط موسسه فرهنگي گلچين آواي شرق منتشر شد.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي موسسه فرهنگي گلچين آواي شرق، اين آلبوم شامل 11 قطعه موسيقايي است كه سه قطعه آن از آخرين ساخته‌هاي زنده ياد بابك بيات است.در آلبوم موسيقي «آخرين ثانيه» قطعه‌اي با عنوان «پنهوني» از ساخته‌هاي بنيامين بهادري نيز وجود دارد.
همچنين آهنگسازي ديگر قطعات اين آلبوم را نيما وارسته، عليرضا قرباني و امير سام عهده دار بوده‌اند.
از ويژگي‌هاي خاص اين اثر موسيقايي كه يك نوع موسيقي پاپ به شمار مي‌آيد، حضور نوازنده‌هاي طراز اول موسيقي پاپ است كه از جمله مي‌توان به حضور آندره آرزومانيان، بابك رياحي‌پور، خاچيك بابائيان، همايون نصيري و... اشاره كرد.
ديگر نوازنده‌هاي آلبوم موسيقي آخرين ثانيه بامداد بيات، عين‌الله كيوان شكوه و پيمان لطيفي ( درامز )، پيتر ( گيتار باس )، همايون رحيميان ( ويولن و التو )، كريم باقري (ويولنسل)، ايمان جعفري (ساكسيفون)، اميد حجت و كامبيز رحماني، بابك صفرنژاد ( ساز دهني )، نيما وارسته و پيام قلي‌اف ( ساز هاي الكترونيك ) مجيد اخشابي ( سنتور )، ناصر رحيمي ( فلوت ) از نوازندگان اين آلبوم هستند.
امير سام جزو آخرين شاگردهاي زنده ياد بابك بيات بوده كه در محضر اين آهنگساز مشهور شاگردي كرده است.
انتهاي پيام/پ5

[ سه شنبه دوم آذر ۱۳۸۹ ] [ 22:17 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

اركيده ويژه بانوان كنسرت مي‌دهد

خبرگزاري فارس: كنسرت گروه موسيقي پاپ اركيده ويژه بانوان به سرپرستي و خوانندگي اركيده حاجي وندي هفتم و هشتم آذر ماه در سالن اصلي فرهنگسراي نياوران اجرا مي‌شود .


به گزارش خبرگزاري فارس، در اين كنسرت گروه اركيده قطعاتي چون نورپارد (رقص نو)، صدام بزن، عاشق شدن، بغض، كي بهتر از خود تو ، من و تو، اگه بارون بباره و هرت را اجرا خواهند كرد.
اركيده حاجي وندي خواننده ، سرپرست گروه و نوازنده سنتور را در اين اجرا ارغوان حاجي وندي نوازنده (گيتارباس و همخوان ) ، ارمغان حاجي وندي نوازنده ( پركاشن و همخوان ) ، دنيا حاجي وندي نوازنده (ويلن آلتو ـ همخوان ) ـ مريم نيك بين نوازنده ( پيانو و كيبورد ) ـ پريسا جدي نوازنده ( درامز ) ـ سپيده عظيمي نوازنده ( ابوا) و هليا گلمقاني نوازنده ( فلوت ) همراهي مي‌نمايند.
اين كنسرت در دو سانس 30/15 و 18 در سالن اصلي فرهنگسراي نياوران برگزار خواهد شد.
انتهاي پيام/پ8

[ سه شنبه دوم آذر ۱۳۸۹ ] [ 22:16 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

«سالار عقيلي» و «نويد دهقان» به راديو فرهنگ مي‌روند

خبرگزاري فارس: ويژه برنامه «شباهنگ» جمعه 5 آذر با حضور سالار عقيلي و نويد دهقان (سرپرست گروه قمر) پخش مي‌شود.


به گزارش خبرگزاري فارس، برنامه زنده شباهنگ در آدينه‌اي ديگر از ساعت19:30 تا 23 ميزبان سالار عقيلي خواننده برجسته موسيقي ايران و نويد دهقان، سرپرست گروه قمر و نوازنده كمانچه خواهد بود.
نويد دهقان، سرپرست و موسس گروه قمر و شاگرد استاد فرج‌پوري است. اجراي كنسرت گروه قمر به خوانندگي سالار عقيلي از جمله فعاليت‌هاي مشترك اين دو هنرمند نام آشناي موسيقي اصيل ايراني است. اين دومين بار است كه راديو فرهنگ افتخار ميزباني سالار عقيلي را در برنامه شباهنگ دارد.
شباهنگ با همكاري رضا ملكوتي، مژگان سهرابي، دانيال معنوي، محمد جواد بشارتي، محمدجواد هاشمي و سيدكاظم ميرقاسمي تهيه و اجرا مي‌شود.
انتهاي پيام/پ10

[ سه شنبه دوم آذر ۱۳۸۹ ] [ 22:16 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

/جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر/
جشنواره موسيقي فجر گرافيست‌‌ها را فراخواند

خبرگزاري فارس: ستاد برگزاري بيست و ششمين جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر با ارائه فراخوان از هنرمندان گرافيست دعوت كرد تا آثار خود را براي انتخاب پوستر اين دوره از جشنواره ارسال كنند.


به گزارش خبرگزاري فارس، بيست و ششمين جشنواره بين المللي موسيقي فجر در نظر دارد با اعلام اين فراخوان علاوه بر افزايش كيفيت در انتخاب پوستر نهايي نمايشگاهي، از ساير آثار برتر در بخش جنبي اين دوره از جشنواره برگزار كند.
*شرايط:
موضوع آثار بايد در ارتباط با موسيقي و سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي باشد.
هر شركت‌كننده مجاز است حداكثر 3 اثر به دبيرخانه ارسال كند.
طرح پوسترهاي ارسالي مي‌بايست به صورت پرينت در قطع 3A به همراه CD حاوي آثار با فرمت Tiff- CMYK و با كيفيت 300 dpi در ابعاد 70×50سانتي متر به دبير خانه جشنواره ارسال شود.
ضروري است به همراه آثار مشخصات هنرمند شامل نام، نام خانوادگي، سال و محل تولد، تحصيلات، نشاني با ذكر كد پستي و شماره تلفن به آدرس ستاد برگزاري ارسال و مشخصات روي سي دي و پشت آثار نيز پيوست شود.
اطلاعات بيشتر براي شركت در فراخوان از طريق پايگاه اطلاع رساني موسيقي ايران www.nay.ir قابل دسترسي است.
*جوايز:
ستاد برگزاري به طراح پوستر برگزيده 4 سكه بهار ازادي اهدا مي كند.
ساير آثار درخور با كسب اجازه از طراح طي نمايشگاهي در بخش جنبي بيست و ششمين جشنواره بين المللي موسيقي فجر به نمايش در مي آيند.
*زمان‌بندي:
مهلت ارسال آثار:حداكثر تا پايان وقت اداري 30 آذر 89
امتياز آثار ارسالي،به جز اثر برگزيده، در انحصار هنرمند بوده و اين ستاد برگزاري با اتكا به قانون مالكيت مادي و معنوي براي هنرمند، از آثار برجسته ارسالي در برنامه هاي موسيقي و با نام طراح استفاده كند.
انتهاي پيام/ا-12

[ سه شنبه دوم آذر ۱۳۸۹ ] [ 22:15 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]

كنسرت موسيقي سنتي «پرديسان» در تالار رودكي

خبرگزاري فارس: كنسرت موسيقي سنتي «پرديسان» 5 آذر در تالار رودكي برگزار مي‌شود.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي بين‌الملل بنياد رودكي، اين كنسرت به سرپرستي شكوفه افضل‌زاده و به خوانندگي هادي فيض آبادي فراهاني در تالار رودكي اجرا مي‌شود.
گروه موسيقي سنتي «پريسان» اين برنامه را با هنرمند شكوفه افضل‌زاده و رضا مسيميان (سنتور)، مقداد اسماعيلي و سينا برخوردار (تار)، محمدعلي غني‌زاده، احمد طاهران‌پور، سحرناز راكي‌زاده، محمدعلي قريبي و صدف سبام راز (ويلن)، محمد بصيرت‌منش (ويلنسل)، احمد موسوي و شبنم افضل‌زاده (تار باس) و جهانگير جهانتابي (تمبك)، روي صحنه مي‌برد.
اين كنسرت در دو قسمت برگزار مي‌شود كه در بخش نخست آن مقدمه اصفهان، ساز و آواز، چهار مضراب، تصنيف صبحدم، طالع روشن و... در قسمت دوم مقدمه عشاق، تصنيف عشق ديرين، قطعه پرديسان و... نواخته مي‌شود.
كنسرت موسيقي سنتي گروه «پرديسان» 5 آذر - ساعت 20 - در تالار رودكي روي صحنه مي‌رود.
علاقه‌مندان مي‌توانند براي كسب اطلاعات بيشتر به سايت بنياد رودكي به نشاني www.bonyad-roudaki.ir مراجعه كنند.
انتهاي پيام/ف

[ سه شنبه دوم آذر ۱۳۸۹ ] [ 22:14 ] [ دوستان موسیقی ]

[ ]مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ،